Bayram Güden Hakka yürüdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Maraş Alhas aşiretinin mensubu Bayram Güden hakka yürüdü.Güden ayrıca sitemizin yazarı Ahmet Güden’nin de abisiydi. Ömrümün önemli kısımını devrimci mücadele içerisinde geçiren Güden Türkiye Devrimin Yolu örgütünün mensubuydu.

85 gündür geçirdiği kalp kirizi nedeniyle Maraş Devlet Hastanesinde yoğun bakımda olan Alhas aşiretinin mensubu Bayram Güden dün sabah yeniden geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü. Güden’nin hakka uğurlama erkanı yarın Maraş Elbistan’da kendi köyünde yapılacak.

Alevinet alesi olarak, Bayram Güden’nin devrinin daim olmasını diliyoruz. Ailesine Hakktan sabır istiyoruz.

Bayram Güden Kimdir?

1957 yılında Maraş Elbistan Yalak Köyünde dünyaya geldi. 1972 yılında evinden çıkarak, ta ki 1988 yılına kadar dönmeyerek devrimci mücadeleye katıldı. Güden, bilinen kadarıyla 1980 darbesi sonrasında 5 yıl boyunca siyasi nedenlerle cezaevinde kaldı ve işkence gördü. 1980 darbesi ardından Malatya Akçadağ Dedefen köyünde Cumali Cihan, Recep Sarıaslan ve İbrahim Çakır ile çatışmaya girerek, teslim olmayan devrimcilerdendi. Güden, Türkiye Devrimin Yolu (TDY) örgütüyle mücadele yürütüyordu. 88 Yılında cezaevinden çıkıp eve döndükten sonra da mücadeleye bırakmayan Güden, hakka yürüyene kadar mücadelesini sürdürdü.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR