Bektaşi tekkesine Selefi işgali

abdulkadir_bakiriMakedonya’da bir Bektaşi tekkesi, yıllardır Selefilerin işgali altında. Aleviler, Erdoğan’la iki kez görüştü ama sonuç değişmedi. Tekkeyi üç defa yakan ve işgal eden Selefiler, AKP destekli. Yeni-Osmanlıcı politikanın aracı TİKA, işgalcilerin biat ettiği İslam Birliği örgütüne sürekli yardım ediyor.

Makedonya’daki Harabati Baba Tekkesi’nde yaşayan Alevi- Bektaşi dervişler, 2002 yılından beri Selefi bir grubun tekkeyi işgal ettiğini, konuyu iki kez Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüştüklerini, Erdoğan’ın tek talimatıyla mesele çözülebilecekken işgalin sürdüğünü belirtti.

Osmanlılardan kalan Kalkandelen’deki (Tetova) 500 yıllık tekkede yaşayan Derviş Abdul Muttalip Bekiri, Almanya’nın Köln kentinde katıldığı bir etkinlikte, yaşadıklarını anlattı. Selefi grubun kendilerini yıldırarak tekkeden kaçmalarını sağlamaya çalıştığını belirten Bekiri, 2004 yılında NATO Helsinki Komitesi’nin, işgalci grubun dergahtan çıkartılması yönünde kararı bulunduğunu, buna karşın Makedonya hükümetinin bu kararı yerine getirmediğini söyledi.

80 metrekarede ibadet
Harabati Baba Tekkesi, 24 bin metrekare alana, arazisinde birçok yapı ve bahçeye sahip. Selefi grubun işgali nedeniyle Bektaşilere ibadetleri için yalnızca 80 metrekarelik bir alan bırakılmış durumda.

Derviş Abdul Muttalip Bekiri yaşananları şöyle anlattı: “2002 yılı Ağustos ayında 50 kişilik Selefi bir grup kalaşnikoflarla bizim Bektaşi meydanını gasp etti. Bütün binaları gasp edip bizi bir köşeye kapattılar. İbadet edebiliyoruz, ama rahat değiliz. Biz İslamız, Alevi tarikatıyız, kardeşçe bir çözüm istiyoruz. Bizim de bu güneş altında ibadetlerimizi bildiğimiz şekilde yapma hakkımız vardır. Biz camiye karşı değiliz. Onları da bayramlarımız aşureye, nevruza davet ediyoruz. Bize baskı yapanlar İslam Birliği ve Tetova Müftülüğü, Sünni kardeşlerimiz. Kendi şemsiyeleri altına girmemizi istiyorlar.”

‘Bizleri karalıyor’
“İslam Birliği’nden biri tekkede koruma gibi davranıyor, gelenlere rehberlik yapıp bizleri karalıyor. Sanki biz Müslüman değilmişiz gibi. Tekkemizin çok mal varlığı var. Onların derdi pastadan pay almak. Bu soruna Türkiye istediği an çözüm bulabilir. İki kez Başbakan ve bakanlarla görüştüm. Yardım sözü verdiler, ama bir şey çıkmadı. 2010 yılında tekkenin bir bölümü kundaklandı, evrakları yakmak istediler. Gönül ister ki bir çözüm olsun, kardeşçe yaşayalım.”

Derviş Bekiri’nin “Türkiye istediği an çözüm bulabilir” sözü doğru görünüyor. Tekkeyi işgal eden kişiler, İslam Birliği adlı yapılanmaya biat ediyor. İslam Birliği, “Osmanlı mirası” ve “Büyük Arnavutluk” söylemleri, zorunlu din dersi kampanyaları üzerinden örgütleniyor. Türkiye devletiyle yakın bağlara sahip.

harabatibabaAKP’den açık destek
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hemen her Balkan turunda bakanı, İslam Birliği’nden yetkililerin de olduğu bir grup karşılıyor. 2012 Aralık ayında Davutoğlu, Makedonya ziyareti sırasında Üsküp’ün tarihi Mustafa Paşa Camisi’nde Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi tarafından karşılandı. Davutoğlu burada “Türkiye kıyamete kadar arkanızda olacak” dedi.

AKP hükümeti, Balkanlar’daki bu İslamcı yapılanmaya, siyasi desteğin yanında ekonomik destek de veriyor. Bu desteğin aracı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA). TİKA, İslam Birliği’ne özellikle propaganda olanaklarının artması için yardım yapıyor. Birlik, TİKA sayesinde bir matbaa kurdu. Son olarak 15 Nisan 2014’te TİKA’nın Bosna-Hersek’te kurduğu, Bosna-Hersek İslam Birliği’ne bağlı Radyo Bir’e Teknik Kapasite Geliştirme Projesi’nin açılışına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldı. Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç, TİKA’ya teşekkür ederek İslam Birliği bünyesinde yayın yapan Radyo Bir’e yapılan teknik donanım desteğinin kendileri için hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Tekkede 
silahlı Selefi militan
Doğan Haber Ajansı’nın Makedonya muhabiri Hakan Aytaş, dün geçtiği haberde, Harabati Baba Tekkesi’nde nöbet tutan silahlı kişiyle konuşmasını aktardı. Kendini “koruma görevlisi” olarak tarif eden kişi, Osmanlı mirası tekkeyi silahlı arkadaşlarıyla 2002 yılında “geri aldıklarını” savunuyor.O yıllarda UÇK (Kosova Kurtuluş Ordusu) askeri olduğunu söyleyen koruma görevlisi, tekkeyi daha sonra İslam Birliği’ne verdiklerini söylüyor. Ziyaretçilere ayrıca, tekkede 11 yıldır namaz kılındığını ve kadınlara Kuran kursu verildiğini bilgisini aktarıyor. Sırbistan ve Makedonya’da savaştığını söyleyen güvenlikçi daha sonra ziyaretçilerden bağış topluyor.

‘Cem töreni sürerken yaktılar’
Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Cemal Canbolat, Aleviler için tarihi bir önemi bulunan Harabati Dergahı’na ilişkin bilgi vererek, tekkenin kurucusunun gerçek isminin Sersem Ali Dede Baba olduğunu ve Kanuni Sultan Süleyman’ın veziriazamlarından biri ve Mahir Devran’ın kardeşi olduğunu kaydetti.

Selefilerin işgaline ilişkin önemli bilgiler veren Canbolat, dergahın Selefiler tarafından üç kez yakıldığını, bu yakma girişimlerinden birinin, içeride cem töreni devam ederken yapıldığını belirtti. AKP hükümeti ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimleri olduğunu ancak bunlardan sonuç alınamadığını dile getiren Canbolat, dergahın Selefilerin işgalinden kurtarılması için AİHM’e dava açıldığını ve Makedonya’ya “dergahın Alevilere açılması” uyarısında bulunulduğunu söyledi. Alevilerin, inançlarını korkarak yaptığını ve bunda Selefilerin işgalinin etkisinin olduğunu belirten Canbolat, Balkanlarda başka işgal edilen Alevi dergahlarının da olduğunu söyledi.

‘AKP Tokat’ta da aynısını yapıyor’
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, Makedonya’daki Harabati Tekkesi’yle ilgili kavganın 3-4 yıldır sürdüğünü ve Alevilerin tekkenin alınmasıyla ilgili girişimlerinin devam ettiğini kaydetti. Konuyla ilgili Almanya’daki Alevi kurum ve örgütlerinin ciddi çabalarının olduğunu belirten Özel, halen bir sonuç alınamadığını dile getirdi.

AKP hükümetinin de parmağının olduğunu ve tekkenin Selefilerin elinde kalması için çabaladığını ifade eden Özel, benzer bir olayın Tokat’ta bulunan Hubyar Sultan Tekkesi için de yaşandığını ve AKP’nin bu tekkeyi de Alevilerin elinden almaya çalıştığını söyledi. Tekkeyle ilgili süren bir davalarının olduğunu kaydeden Özel, AKP’nin Aleviler içindeki işbirlikçilerle Alevilerin tekkelerini ve dergahlarını ele geçirmeye çalıştığını ifade etti. Özel, bunun nedeninin AKP’nin Alevi düşmanlığı olduğunu ve bu düşmanlığın, Gezi Direnişi’nin ardından iyice gün yüzüne çıktığını belirtti.

‘İşgalde AKP parmağı var’
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski başkanlarından Murtaza Demir, tekkedeki durumda AKP’nin parmağı olduğunu belirtti. Demir’e göre Makedonya’daki selefi işgalinin arkasında AKP hükümetinin gizli kapaklı desteği var. Alevilerin artık inançlarını yaşayamaz hale geldiğini belirten Demir, Alevi inanç ve öğretisinin de bu saldırılar nedeniyle giderek yok olmaya doğru gittiğini kaydetti. Demir bu anlamıyla oradaki Alevilerin büyük sıkıntılarının olduğunu söyledi.

(soL – Dış Haberler)

EN SON EKLENENLER