Belediye meclisine ‘yeşil alan’ soruşturması

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

2011 depreminde ağır hasar gördüğü için yıkılan kamu binalarına ait arazileri yeşil alan ve park olarak değerlendiren 70 kişilik Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla “Görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin ardından ağır hasar gördüğü için yıkılan eski Van Araştırma Hastanesi, Devlet Hastanesi, askeriyeden arda kalan boş araziler ve diğer kamu kurum ile kuruluşlara ait arazileri yeşillendirme projesi ile değerlendiren Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi hakkında soruşturma açıldı. Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Abdulbasit Bildirici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun izniyle 20.09.2016 tarihli 2016/493 kararla haklarında başlatılan soruşturmanın “Görevi kötüye kullanma” ile “Kamuya ait alanları yetkiye girmeden planındaki niteliği değiştirme” gerekçesine dayandırıldığını söyledi.

Kentin vizyonunu belirleyen kararların kendileri tarafından alındığını dile getiren Bildirici, haklarında açılan soruşturmaya 10 gün içerisinde itiraz ettiklerini söyledi. Depremde yıkılan kamu binalarının yerlerinin merkezi olduğunu kaydeden Bildirici, “Bundan dolayı meclis olarak depremden sonra yıkılan yerleri planda parka çevirdik. Eski Araştırma Hastanesi’nin alanı 27 dönüm. Maraş Caddesi üzerinde merkezi bir yer. Bunu da planda park yaptık. Dedikki; burası park olsun, yeşil alan olsun. Bunun dışında askeriyeyi şehir merkezlerinden dışarıya çıkardılar. Askeriyenin çıkmış olduğu bir alan vardı o da büyük bir alandı. 20-30 dönüm civarında bir alandı. Bu alanı da planlamada park olarak belirledik. Buraları park ve yeşil alan yapalım dedik. Kayyum atandıktan sonra bu yerlerin planlarını değiştirildi. Niye? Birilerine satacaklar. Oraya bina dikecekler. Kamu kurumu yapacaklar ve ranta çevirecekler” dedi.

’70 KİŞİLİK MECLİS KARARLARINI ŞİMDİ 4 KİŞİ ALIYOR’

Kayyumun, park ve yeşil alana çevirdikleri alanların planını değiştirmekle yetinmediğini aktaran Bildirici, şöyle dedi: “Bu yerlerle ilgili 70 kişilik Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne soruşturma açıldı. Hakkımızda başlatılan soruşturmaların haddi hesabı yok. Biz 70 kişi ile kararları alıyorduk. Buna rağmen hakkımızda soruşturma balatan kayyum, işleri şimdi belirlediği ve adına encümen dediği 4 kişi ile alıyor. Ama kimse onlara soruşturma açmıyor.”

Karayolları tarafından Edremit-Gevaş arasındaki Van Gölü doldurularak ve etrafına beton bloklar yerleştirilerek üst geçit yapılacağını ifade eden Bildirici, “Belediyeye kayyum atanmasaydı bu projenin gerçekleşmemesi için elimizden geleni yapacaktık. Ama şuanda belediyenin yetkilerini kayyum kullanıyor. Kayyum kimin amiridir? Karayollarının amiridir. Aynı kafadalar aynı zihniyetteler” şeklinde konuştu.

‘HALK BİZİ SEÇTİ’

Bildirici, “Van bizden sorumludur. Bu kentin geleceği, vizyonunu biz belirleyeceğiz. Çünkü halk yerel seçimlerde bizi seçti. 10 günlük itiraz süresi içerisinde itirazda bulunduk. Bizde itiraz sonuçlarını bekliyoruz. Süreç şimdilik böyle devam ediyor” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR