Belediye parasıyla yandaşları Umre’ye gönderdi

0
157

Kayapınar Belediyesi kayyumunun, “Şehit ve gazi ailelerini Umre’ye gönderiyoruz” projesi kapsamında Mekke’ye götürdüğü 35 kişiden 14’ünün belediye çalışanı ve yakınları olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi’ne atanan kayyum, “170 şehit ve gazi yakınını umreye göndermek için” meclis kararı alarak bir firma ile anlaştı. Ancak belediyenin şu ana kadar Umre’ye gönderdği 34 kişiden 14’ünün söz konusu ailelerden değil de belediye çalışanlarının yakınları olduğu ortaya çıktı. Diyarbakır’da yayınlanan Tigris gazetesinde yer alan habere göre, firma 34 kişiden oluşan ilk kafilede bulunan kişi başı bin 350 dolar (4 bin 700 lira) karşılığından hazırlık yaptı. Belediye, vaktin darlığı gerekçesiyle “sosyal yardım” adı altında, Umre’ye gideceklerin hesabına firmaya ödenmek üzere 6 bin 500 lira yatırdı.

DAHA UMRE’DEYKEN TARTIŞMA BAŞLADI

Belediye kararıyla, Başkan Yardımcısı Şükran Nemrut’un gidişi iptal edilirken, 34 kişi 18 Nisan’da Suudi Arabistan’a gitti. 20 aile ile belediye adına organizasyonu yürüten 3 kişinin yanı sıra belediye yöneticilerinin yakınlarının bulunduğu 11 kişi, 14 gün boyunca burada kaldı. “Şehit ve gazi yakınları” kendileriyle ilgilenmeleri için gönderilen, belediye taşeron firma çalışanlarının kendileri yerine yöneticilerin yakınlarıyla ilgilendiği için tartışma çıktı. Grup, Umre ibadetini tamamladıktan sonra geri döndü. Ancak bir süre sonra Umre’ye gönderilen 34 kişiden 14’ünün “şehit yakını” olmadığı anlaşılınca tartışmalar başladı.

‘İLLA ŞEHİT AİLELERİNİ GÖTÜRECEĞİZ DİYE KARAR ALMADIK’

Tartışmanın ulusal basında yer alması üzerine Tigris gazetesinin soru yönelttiği kayyum Mustafa Kılıç, “Biz meclis kararı ile şehit ailelerimizi gönderdik. Gönderdiğimiz kişilerin çoğu şehit yakınıdır. Gönderdiğimiz kişilerin bazılarının yerine şehit yakınlarının çocukları olmadığı için onun kardeşi gönderilmiş. Bunun kararını ben almadım, Meclis’te bunun kararını aldık. Umre’ye gönderdiğimiz kişiler arasında Belediye çalışanı ya da yakını yok. Muhtaç aileler var. Zaten programı yaparken illa şehit yakınlarını götüreceğiz diye bir karar almadık. Ailelere 4 bin 500 TL yerine 6 bin 500 TL yatırılması iddiası ise biz ailelerin ekstra ihtiyaçları olacak diye hesap yaptık, bu nedenle o parayı yatırdık” iddiasında bulundu.

BÜYÜKBURÇ: KEŞKE ÇALIŞANLAR YERİNE ŞEHİT AİLELERİNİ GÖNDERSEYDİ

Konuya ilişkin konuşan Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Büyükburç ise “Kayapınar’da 76 ailemiz var. Konu gündeme gelince biz önerilerde bulunduk ve Kayapınar’da ikamet edenlerin isimlerini verdik. Önerdiğimiz 76 kişiden kaç kişi gitmiş bilmiyorum. Şehit ailelerinin hepsinin gönderileceği söylendi. Kayapınar Belediyesi keşke belediye çalışanlarının yerine şehit ailesi yakınlarını gönderseydi. Onların yerine gariban aileleri gönderseydi. Bir işlem yapıldığı zaman eşit olması lazım. Konunun ne boyutta olduğunu bilmiyorum. Ama anlaşılıyor ki, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Projenin içeriğini bilmiyorum bu nedenle yorumlayamam. Sonuçta para başkanın cebinden çıkmamış. Belediye çalışanları kimdir, nedir bilmiyorum. Organizatör kimdir, hangi belediye başkan yardımcısıdır fikrim yok. Biz kimsenin yalakası değiliz” şeklinde konuştu.

KAYYUM İLK KAFİLEYİ GÖNDERDİĞİNDE NE DEMİŞTİ?

Her ne kadar Kayyum Kayyum Mustafa Kılıç Tigris’e yaptığı açıklamada “Zaten programı yaparken illa şehit yakınlarını götüreceğiz diye bir karar almadık” dese de, ilk kafilenin gönderildiği gün yaptığı ve belediyenin sitesinde yer alan açıklamasında, “Kayapınar’da kayıtlı olan 170 civarında Şehit ve Gazi yakınımız var. Bunları da kafileler halinde göndermeye devam edeceğiz” dedi. Kılıç’ın söz konusu konuşması şöyle: “İlk etapta bugün 34 Şehit ve Gazi yakınımızı Kutsal topraklara yolcu ediyoruz. Kayapınar’da kayıtlı olan 170 civarında Şehit ve Gazi yakınımız var. Bunları da kafileler halinde göndermeye devam edeceğiz. İlk etapta 34 kişiyi yolcu ediyoruz. Diğerlerini de belirli tarihlerde göndereceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here