Belediyeden hayvanlar için ‘toplatma’ kararı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Batman Belediyesi kayyumu, hayvanların kentin yeşil alanlarına zarar verdiğini ve başıboş olduğunu iddia ederek toplatma kararı çıkardı.

Batman Belediyesi internet sitesinde yapılan açıklamada Kayyum Ertuğ Şevket Aksoy, besicilik yapan yurttaşların hayvanlarını cadde ve sokaklara bıraktıklarını öne sürerek, bu durumun sağlıklı ve temiz bir kent oluşturma çalışmalarına zarar verdiğini iddia etti. Kayyum daha önce de koçerlerin yaşamına yönelik müdahalede bulunarak, hayvan besleyen koçerlere hayvanlarıyla birlikte şehir dışına çıkmalarını, çıkmamaları halinde kent merkezindeki ahırların yıkılacağını söylemişti. Ahırların yıkılması kararını Ramazan ayında uygulamaya koyan kayyum, Gap Mahallesi’nde yaşayan koçerlere ait ahırları hayvanları içerisindeyken yıkmıştı.

Kayyum, özellikle ekonomik olarak sıkıntı yaşayan ve ısınma ihtiyacını hayvanların gübresinden elde edilen tezeklerden karşılayan yurttaşların yaptığı tezeklerin de sağlığa zararlı olduğunu iddia ederek hem hayvan beslemeyi hem tezek yapmayı ve yakmayı yasaklama kararı çıkarmıştı.

“Başıboş Hayvanlar Toplatılacak” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Vatandaşlarımız değişik gerekçelerle hala kentte hayvan besleme alışkanlıklarını sürdürmektedirler. Kapalı alanda yapılan hayvancılık çalışmaları bir program dahilinde önlenmeye çalışılıyor; ancak bazı vatandaşlarımız besledikleri hayvanları sokağa salmaktadırlar. Sokaktaki bu başıboş hayvanlar çöp konteynerlerini devirmekte, çöpleri etrafa saçmaktadır. Kentin yeşil alanlarını çoğaltmak ve insanların dinlenmesini sağlamak için oluşturulan parklardaki ağaçlara ve çimlere zarar vermektedirler. Cadde, kaldırım ve parkları kirletmekte ve trafik kazalarının oluşmasına neden olmaktadırlar. Bu durum sağlıklı ve temiz bir şehrin yaşam standartlarına uymamaktadır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR