Berfin’in annesi: Yeter!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Armutlu’da Sevcan, Licê’de Ceylan, Qoser’de (Kızıltepe) Uğur, Amed’de Enes, Cizîr’de (Cizre) Nihat, Miray… Ve en son Kerboran’da (Dargeçit) Berfin… Kimi, kurşunlanarak, kimi gaz fişeğiyle, kimi havadan bombardımanla, kimi zırhlı araçlarla yüzlerce çocuk, savaş politikaları sonucu katledildi. Öldürülen çocuklar ülkesine dönüşen Türkiye’de İHD raporlarına göre bölgede son bir yılda 118 çocuk katledildi. Mêrdîn’in (Mardin) Kerboran ilçesinde 7 yaşındaki Berfin Dilek de 9 Şubat günü okul çıkışında zırhlı araç tarafından katledildi.

Saçlarını taradım…

Kara gözleri bir daha açılmamak üzere kapanan Berfin’in annesi Türkan, şunları anlattı: “Zırhlı aracın çarptığı günün akşamı onu yatırdım, kalemi elindeydi. Berfin ‘ödevini yaz’ dedim. Bir şeyler söyledi. Daha sonra kalemi öyle elinde kalakaldı, uyudu. Yatağını serdim, onu yatağa koydum. Sabah kalktığımda benden önce uyanmıştı, saçlarını taradım, elbiselerini giydirdim, kahvaltısını yaptı, okula gitmek için çıktı. O gün hava yağmurluydu. Onunla okula gidemedim. Çünkü misafirim vardı. Nereden bilecektim, kızımı bu hayattan koparacaklarını.” Annenin tek isteği Berfin’in yaşamını çalanlardan hesap sorulması ve artık hiçbir çocuğun ölmemesi.

Zırhlı araçların ne işi var

Berfin’in amcası Siraç Dilek ise, “Bu tür olaylar yalnızca Kürtlerin çoğunluklu olduğu yerlerde yaşanıyor. Bu tür araçların şehirde ne işi var?” dedi. Olayın yaşandığı günün ardından çocuğunu okula göndermeyen Veysi Şık da, zırhlı araçların bulunduğu hiçbir yerde huzurun olamayacağını kaydetti.

MÊRDÎN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR