Berfo Ana gözleri açık öldü!

berfo-ana12 Eylül davasının sembol ismi haline gelen 105 yaşındaki Berfo ana yaşamını yitirdi. Berfo ananın en büyük dileği Kenan Evren’in yargılanıp ceza aldığını görmekti.

Kayıp ailelerin sembol ismi haline gelen Berfo Ana, gözleri açık gitti. İki dileği vardı; biri Kenan Evren’in yargılanıp ceza aldığını görmek diğeri kayıp oğlu Cemil Karabayır’ın mezarını bulmak.

Berfo Ana’nın oğlu Cemil Karabayır, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında askerler tarafından götürülmüş ancak bir daha haber alınamamıştı. Berfo Ana, ilerleyen yaşına rağmen, kayıp annelerin verdiği bütün mücadelelere katılmıştı.

105 yaşındaki Berfo Karabayır, kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Erdoğan’la da görüşmüş ve “tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek” demişti.
KENAN EVREN’E MEYDAN OKUMUŞTU:
“Oğlumun kemiklerini alana kadar ölmeyeceğim”

32 yıl boyunca oğlu ‘Cemil gelir dışarıda kalır” diye kapısını kapatmayan Berfo Ana, tanımaz diye evini dahi boyamamıştı.

105 yaşına rağmen 12 Eylül Davası başladığında Kenan Evren’in karşısına ilk o dikilmişti. Sözünü hiç sakınmamış ve Evren’e şöyle beddua etmişti;

“‘Ben O’na oğlumu sağlam teslim ettim. Çıksın karşıma neden çıkmıyor. O’nun ocağı söne boynu devrile evi yıkıla! Tuhh lanet ola! Bana cevap verecek..Çocuğum kaçmış diyor nasıl kaçabilir? Allah’ından bula.Bana oğlumun mezarını versinler, kemiklerini versinler…Allah affetsin onları ben etmem.”

BU VASİYET NASIL GERÇEKLEŞİR Kİ…

Berfo Ana’nın ölmeden önce verdiği bir de vasiyeti vardı. Demişti ki; “Ben başımı taşın üzerine koydum. Çocuğumun cenazesi gelene kadar beni gömmeyecekler. Çocuğumun cenazesi gelecek, ben göreceğim, beraber mezara gideceğim.”

Oğlu Cemil’in kemikleri de mezarı da bulunamadan Berfo Ana göçüp gitti. Şimdi diğer oğlu Mikail, Berfo Ana’nın bu vasiyeti ile başbaşa… Daha önce bu vasiyet için de şunları söylemişti;

* “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Devlet onların nerede olduğunu biliyor. Bu vebal devletin, üzerimizde bırakmasınlar. Biz annemizin cenazesini kaldırmayacağız. Vasiyeti bu. Evlatları, kayıp yakınları olarak, isteği yerine gelene kadar onu gömmeyeceğiz. Zaten 32 yıldır omuzlarımızda bir yük var. Bir an önce kemikler bulunsun ki, bu yükü de omuzlarımıza yüklemesinler.”

internethaber

EN SON EKLENENLER