‘Besime Konca irademizdir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’ya 2 yıl 6 ay verilen cezaya tepki gösteren HDP Siirt İl örgütü, Konca’nın Siirt halkının iradesi olduğunu kaydederek, cezaya tepki gösterdi.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın dün Batman’da görülen duruşmasında hakkında 2 yıl 6 ay ceza verilmesine ilişkin HDP Siirt Kadın Meclisi basın toplantısı düzenledi. İl binasında düzenlenen toplantıya kadın yöneticiler ile Barış Anneleri katıldı. Toplantıda Konca hakkında verilen ceza kınandı.

‘YARGI SİYASİ TALİMATLARLA İŞLİYOR’

Basın metnini okuyan HDP Siirt il yöneticisi Ayten Güneş, yargı sisteminin talimatlarla işlendiğini aktardı. Güneş “Kadın Meclisi sözcümüz, Siirt milletvekilimiz Besime Konca 13 Aralık’ta gözaltına alınmış aynı gün ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine mahkeme 4-5 saat içinde karar değiştirerek bu ket tutuklama kararı çıkardı. 5 ay cezaevinde kalan Konca, mahkeme savcının da talebi üzerine tahliye etti. Bu kez itiraz Batman Cumhuriyet Başsavcılığından geldi. Mahkemenin bu itirazı da reddetmesi üzerine itiraz bir üst mahkemeye taşındı ve tekrar tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkartıldı. En son Batman’da görülen duruşmasında 2 yıl 6 ay ceza verildi ve tutuklandı. Biz bunu kabul etmiyoruz. Besime Konca’yı tutuklatmak için gösterilen bu siyasi kararlılık, yargı sisteminin talimatlarla bir kez daha işlendiğini kanıtlamıştır” dedi.

‘BESİME KONCA İRADEMİZDİR’

HDP Siirt İl Eşbaşkanı Necibe İnal’da yaptığı konuşmada Konca’nın tutuklanmasının halkın iradesine müdahale olduğunu belirterek, “Halkın kendi iradesiyle seçtiği vekilimiz Konca 5 ay cezaevinde kaldıktan sonra tekrar tutuklandı. Biz bunu kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Besime Konca bizim irademizdir. Cezaevinde olsa bile bizim irademizdir ve derhal serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR