Beton santrali diplerine kuruldu: Toz soluyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adana’da 20 evin bulunduğu alanda kurulan beton santralden şikayet eden mahalleli, “Toz soluyoruz, nefes alamıyoruz” sözleriyle isyan ederek, santralin kaldırılmasını istedi.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Büyükdikili mahallesinde 3 buçuk yıl önce Kipaş Çimento Sanayi (KÇS) firması tarafından beton santrali kuruldu. Santral, 20 ev ile Adana Özel Hareket Şubesi’nin bulunduğu bir alanda yer alıyor. Evler olmasına rağmen alanın, “sanayi bölgesi” olarak ifade edilmesi orada yaşayan yurttaşları rahatsız ediyor. Santralin tozunu soluduklarını ifade eden mahalleliler, santralin kaldırılmasını istiyor.

‘TOZDAN DAMLARDA YATAMIYORUZ’

Santral kurulmadan önce mahalle sakinlerinin görüşlerinin alınmadığını söyleyen 30 yıldır mahallede yaşayan Sakine Topal, 3 buçuk yıldır toz içinde yaşadıklarını anlattı. Topal, muhtarın bu sorunlarına kayıtsız kaldığını belirterek, yaşadıkları sıkıntıları şöyle sıraladı: “Toz soluyoruz. Çok tozlu buralar. Bizler ne çamaşırlarımızı dışarıda serebiliyoruz ne de avlumuzda oturabiliyoruz. Evin içinde 24 saat boyunca kapı ve pencereler kapalı. Asgari ücretle geçinen bir aileyiz. İçeride klimayı çalıştırdığımızda oturabiliyoruz. Yoksa oturamıyoruz. Evimizin her yeri toz içinde. Her gün evimizi yıkamak zorunda kalıyoruz. Bu konuda hiç kimse bir şey yapmıyor. Şirkete de söyledik, muhtara da söyledik. Sadece yola fıskiyeyle su sıkıyorlar. Gece çimento yapıldığında gelip bir görseniz burada duramazsınız. Zaten bizler bu santral kurulduğundan beri damlarda yatamıyoruz. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

ÇOCUKLAR TEHLİKEDE

Her gün yüzlerce kamyonun santrale girip çıktığını ifade eden Rabia Çalım da, küçük çocukların kamyonlar nedeniyle rahat bir şekilde dışarıya çıkamadığını söyledi. Çocuğunun bronşit olmasından kaynaklı tozdan çok etkilendiğini söyleyen Çalım, bu mağduriyetin son bulmasını istedi. Çalım, “Biz burada toz soluyoruz. Hasta olanlar daha da hasta oluyor. Burada önlem amaçlı sadece yolu suluyorlar. Ayrıca bizim sürekli şikayetimiz üzerine kamyonlar için yolu asfalt ettiler. Bizler bu tozu solumak istemiyoruz” dedi.

‘ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

Kamyonların gürültüsünden ve tozdan ötürü evlerinin kalınamaz duruma geldiğini ifade eden Ramazan Bilir de, santral alanın daha önce mısır tarlası olduğunu ve tarlanın santrale dönüştürüldüğünü söyledi. “Burası sanayi bölgesi” denilerek mahalle sakinlerinin yaptığı tüm şikayetlere cevap verilmediğini anlatan Bilir, “Tozdan rahatsız oluyoruz. Santral en yakın eve 20 metre uzaklıkta yer alıyor. Bırak pencere açmayı, dama elbise asamıyoruz. Buna bir önlem alınması gerekir. Yol sulanması deniliyor. Biz daha kalıcı bir çözüm istiyoruz. Bir rüzgar çıktı mı o zaman tozu görün. Şu anda bir rüzgar yok ve az esen rüzgar ters esiyor. Bu esmeye rağmen her yer toz içinde” diye konuştu.

Muhtarın santrale ait kamyonları mahallenin içinden geçirmediğini; ancak santrale yakın 20 evin bulunduğu alandan geçirdiğini söyleyen Bilir, muhtarın kendilerine yardımcı olmamasına da isyan etti. Bilir, “Nefes alamıyoruz. Günde 500 araç geçiyor buradan. Kışın daha çok toz oluyor ve dışarıya çıkamıyoruz. Önlem alınmasını istiyoruz. Ya santrali buradan kaldırsınlar ya da bizi buradan kaldırsınlar” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR