Beyaz Saray’da ‘Rusya’ istifası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Göreve başlamadan önce Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Rusya’ya yönelik yaptırımları konuştuğu belirtilen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, istifa etti

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya’nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin iddialar üzerine görevinden istifa ettiğini açıkladı. Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i yanlış bilgilendirdiğini kabul eden Flynn, “Başkan ve Başkan Yardımcısı’ndan özür diledim ve özrümü kabul ettiler” dedi.

İddiaları doğruladı

Donald Trump’ın başkanlık görevini Barack Obama’dan devralmasından önce Flynn’in, Rusya’nın ABD Büyükelçisi Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları konuştuğu iddia edilmişti. Flynn, bu iddiaları reddetmiş ve Kislyak ile taziye görüşmesi yaptığını öne sürmüştü. Bunun üzerine ABD Başkan Yardımcısı Pence, Flynn’i savunmuştu ancak hafta sonu ABD’nin önde gelen medya kuruluşları tarafından Flynn’in yaptırımları konuşmuş olabileceği iddiası ortaya atılmıştı. Ardından Flynn’in Pence’ten özür dilediği Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer tarafından doğrulanmıştı.

Rusya: Haberdarız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak’ın Flynn ile yaptığı görüşmelerden haberdar olduklarını kaydetmişti. Her büyükelçinin, yaptıkları görüşmeler hakkında merkeze bilgi verdiğini ifade eden Peskov, Washington’da cereyan eden bu konuyla ilgili tartışmaları yorumlamak istemediklerinin altını çizmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR