Beyninde tümör bulunan tutuklu gözlerini kaybedebilir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Beyninde tümör bulunan hasta tutuklu Atilla Coşkun’un babası Tevfik Coşkun, oğlunun tedavi edilmez ise gözlerini kaybedebileceğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) raporuna göre, Türkiye ve bölge cezaevlerinde 370’i ağır olmak üzere 900 hasta tutuklu bulunuyor. Durumlarının her geçen gün kötüye gittiği hasta tutuklulardan biri de Atilla Coşkun. 2007 yılında “Örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle yargılandığı davadan 2015’te hüküm giyen Coşkun, Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Dışarıda dahi tedavisi zor olan Coşkun’un durumu cezaevine girmesi ile birlikte günden güne kötüye gitmeye başladı.

Coşkun’un beynindeki tümörün sürekli büyümesinden dolayı sol gözünün içeriye doğru kayması sonucu görme oranı yüzde 1’e düştü. Coşkun’un ameliyat olması durumunda yüzde 90 felç ya da ölüm riski olduğunu dile getiren baba Tevfik Coşkun, cezaevi koşullarında yapılacak böyle bir ameliyatın güvenilirliğinden ciddi endişe duyduklarını söyledi. Baba Coşkun, “Bilinçli bir şekilde ne muayene yapıyorlar ne de hastaneye götürüyorlar. Bu durumda nasıl güveniriz?” diye sordu.

‘KESİNLEŞMİŞ CEZASI BİTTİ AMA HALEN TAHLİYE EDİLMEMİŞ’

Oğlunun 30 yıllık yaşamının neredeyse son 10 yılını gözaltılar, tutuklanmalar ve cezaevine girip çıkarak geçirdiğini kaydeden Coşkun, şöyle dedi: “Oğlumun gözleri başındaki kistten dolayı iyi görmüyor ve şiddetli baş ağrıları yaşıyor. Keyfi bir şekilde hastaneye götürmüyorlar ve muayene yapmıyorlar.” Oğlu Atilla’yı en son 2 ay önce başka bir oğlunun ziyaret ettiğini ifade eden Coşkun, “Cezaevi idaresi, hasta olan tutukluların dilekçelerine ‘Sizleri falan tarihte hastaneye götüreceğiz’ şeklinde yanıt veriyor. Fakat daha sonra götürmüyorlar. Söyledikleri de yalan çıkıyor” diye belirtti.

KAMUOYUNA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Coşkun, şimdiye kadar 4 çocuğunun cezaevine girip çıktığını kaydederek, Türkiye’de insana dair hak ve hukukun olmadığını vurguladı. Türkiye’de insanlara yaşatılan baskı ve zulmün Hitler döneminde bile yapmadığını dile getiren Coşkun, “İnsanın hak ve hukukunun olması gerekiyor. Madem bunlar tanınmıyorlar bari zulüm yapmasınlar” diye konuştu.

Coşkun, oğlunun gözlerini kaybetmemesi için kamuoyuna ve yetkililere duyarlılık çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR