Bielefeld’de Alevi Dergahı açıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya’nın Bielefeld ve çevresinde yaşayan Aleviler, uzun zamandan bu yana çalışmasını yürüttükleri dergahlarının resmi açılışını dostları ile birlikte kutlayarak ilan etti.

Almanya’nın Bielefeld ve çevresinde yaşayan Aleviler, uzun zamandan bu yana çalışmasını yürüttükleri dergahlarının resmi açılışını dostları ile birlikte kutlayarak ilan etti. Bielefeld Brockhagenerstrasse 183 adresinde, Dergehan Eleviyan OWL (Ostwestfalen-Lippe)’in açılışına birçok kurum temsilcisi ve Alevi katıldı.

Bielefeld Dernekler Masası Polis yetkilisi ve yerel basın muhabirlerinin de hazır bulunduğu açılış etkinliğinde sunumu Haydar Güneş ve Besra Zorlu yaptı.

Dergehan Elewiyan OWL adına Hüseyin Yıldız, Reya Heq/Hak Yolu’ inancının özgür demokratik bir ortamda yaşanması, Alevi kültürünü gelecek nesillere aktarılması için uzun zamandır çalışmasını yürüttükleri dergahın önemine vurgu yaptı.

Almanca, Kürtçe ve Türkçe konuşmaların yapıldığı etkinlikte hazır bulunan kurum temsilcileri, açılan Dergehan Eleviyan OWL’in çalışmalarında başarı dilekleri iletti ve destek sözü verdi. Avrupa Barış Platformu ise bir kutlama mesajı gönderdi. Konuşmaların ardından Grup Meyro’nun söylediği şarkılar eşliğinde geç saatlere kadar halaylar çekildi.

‘Dergahın içinin doldurulması gerekiyor’

Derneğin açılışına Aleviler duygu, düşünce ve beklentilerini gazetemiz aracılığı ile dile getirdi.

Kalender Erdem: Bu Dergahın içinin doldurulması gerekiyor. İnsanla doldurulmalı, kültürle doldurulmalı, örf ve adetleri, yaşam biçimimizi doldurabilmemiz gerekiyor.

Besra Zorlu: Dergahımız çağdaş bir dernek olmalıdır. İnancımızı doğru kullanmalıyız. Bir kadın olarak çok beklentim var. Daha çok araştırma, okuma, daha çok sosyalleşme olmalı.

Haydar Güneş: Amacımız Alevi toplumu içinde sosyal faaliyetleri geliştirerek diğer farklı kültürler ile bir arada yaşamaktır. Açılışımıza farklı inanç ve halklardan kesimlerde var. Dayanışma içinde çalışmak gibi bir hedefimiz var. Kendi kültürümüzü bu dergahta insanlarımıza aktarmamız gerek.

Ezgi Kozan: Kürt Alevi kadını olarak açılan bu dergahı çok destekliyorum. Zaten kendim de aktif olarak kuruluş çalışmalarında yer aldım. Aleviliği hem siyasi, hem de inancımızla gerçek anlamda yaşamak istiyoruz. Bizim katillerimizin bize ön gördüğü gibi Aleviliği yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle özellikle gençlerimizin bu dergaha sahip çıkmasını bekliyorum. Açılan bu dergahı kimsenin ötekileştirilmeden düşüncelerini ifade edebileceği bir platform olarak görüyorum. Öyle olmasını umuyorum.

MURAT MANG / Yeni Özgür Politika

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR