Bilgen: Bu baskı geri adım attıramaz

0
169

Hakkında verilen tahliye kararından sonra Silivri Cezaevi’nde çıkan HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, ‘Bedel ödenmeden hiçbir özgürlük elde edilemez. Bu baskı asla kimseyi insani değerlerden vazgeçiremez. Kimseye yürüttüğü mücadeleden geri adım attıramaz’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, 8 aylık tutukluluk süresinin ardından Silivri Cezaevi’nden hakkında sabah saatlerinde verilen tahliye kararından saatler sonra tahliye edildi. Karar ile birlikte Bilgin’i karşılamak için, içerisinde HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Hüda Kaya, Bilgen’in ailesi ve çok sayıda HDP’li, cezaevi önüne geldi. HDP’lilerin beklemesine rağmen Bilgen, Silivri Cezaevi’nden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan gişelerde indirildi. Cezaevi önünden gişelerin bulunduğu otoban gişelerine gelen HDP’liler, Bilgen’i burada karşıladı.

Barış kendisini dayatıyor

Kısa bir konuşma yapan Bilgen, “Benim karşılanmamam için, birkaç söz söylememem için beni getirip buraya bıraktılar. Böyle bir devlet ile karşı karşıyayız” dedi. Özgürlüğün insanın zihninde başladığını dile getiren Bilgen, “Bedel ödenmeden hiçbir özgürlük elde edilemez” dedi. Bilgen konuşmasını şöyle sürdürdü: Bize dört duvar hediye edenlere ben 3 kitap hediye edeceğim. Bir kitap basıldı, ikisini de basacağım. Türkiye kendi bölgesinde ki gelişmelere ayak sürüyerek, gerçeklere direnerek dünyanın geldiği noktaya sırt dönerek sadece kendi halkına zulüm eder. Bu baskı asla kimseyi insani değerlerden vazgeçiremez. Kimseye yürüttüğü mücadeleden geri adım attıramaz. Türkiye’nin demokrasiye, özgürlüğe ve barışa ihtiyacı var. Ve bu barış kendisini dayatıyor. Türkiye’yi yönetenler sadece halının altına sorunları süpürerek kokuşmasına sebebiyet veriyorlar. Türkiye bununla yüzleşirse rahat edecek, nefes almayı başaracak. Bu topraklarda halkların çatıştığı değil, konuşarak çözüldüğü bir ortam yaratılacağına inanıyorum.”

Bilgen’in konuşmasının ardından kendini karşılamaya gelenlerle bir süre sohbet ettikten sonra buradan ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here