Bir ay boyunca keşif yapmışlar!

Post date:

Author:

Category:

Dîlok’un (Antep) Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos 2016 günü bir düğüne DAİŞ çeteleri tarafından yapılan 40’ı çocuk 56 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıya ilişkin Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. Antep 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “Kasten öldürme”, “Kasten öldürmeye teşebbüs etme”, “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklu 11 sanıktan 9’u hakkında 17 ile 160 kez arasında değişen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Saldırının ayrıntılarının da ortaya çıktığı iddianamede, DAİŞ’in Dîlok sorumlusu olan ve 16 Ekim’de öldürülen Mehmet Kadir Cebael’in, Suriye’deki bulunan çete emirlerinden aldığı “Kürt düğününe saldırı” talimatı doğrultusunda tutuklu sanıklarla birlikte Beybahçe Mahallesi’ndeki kına gecesini hedef aldıkları ortaya çıktı.

Saldırı için Suriye’den gönderilen adı belirlenemeyen, ancak Türkçe de konuştuğu belirtilen DAİŞ çetesinin 1 ay boyunca Cebael’in evinde kaldığı öğrenildi. Katliam günü tutuklu sanıklardan Ali Çalıkuşu ile birlikte kına gecesinin olduğu mahalleye gelen saldırganı, mahallede tutuklu sanıklardan Hacı Polat ile Hasan Uzun’un karşıladığı ve saldırı alanına götürdüğü de belirlendi.

İddianamede, tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan’ın saldırının ardından bilgi vermek için Cebael’in yanına gittiği, saldırıda ölenlerin sayısını söyledikten sonra ise Cebael’in, “Eylem ile büyük sevap kazandın. Ama demiri kesen Ahmet büyük kesmiş, zayiat az olmuş” dediği bilgilerine de yer verildi. Cebael’in 56 kişinin katledilmesini az bularak bombanın içerisine etkisini artırması için konulan demir parçalarını büyük kesmekle suçladığı tutuklu sanık Ahmet Köşgeroğlu’na yönelik eleştirisine Erğan’ın da, “Ahmet çok tembel” diye karşılık verdiği kaydedildi.

Cemevine saldıracaklardı

İddianamede, tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan, ifadesinde öldürülen Cebael’e bağlı olarak çalıştığını ve katliamı yapan saldırganı Türkiye’ye giriş yaparken kendisinin karşıladığını söyledi. Erğan, “Saldırıdan sonra Mehmet Kadir Cebael’e eylemde çocukların öldüğü için neden böyle bir eylem yapıldığını sordum. Cebael de bana; ‘Irak ve Suriye’de kardeşlerimiz ve çocuklarını öldürüyorlar. Buradakiler mürteddir’ karşılığını verdi” ifadesini kullandı. Soruşturma kapsamında tutuklanan Abdurrahman Elnajjar ise, bir ay boyunca HDP binaları, oteller ve Alevi Kültür Derneği’nde keşif yaptığını belirterek, “Aşure günü dolayısıyla yapılan program öncesinde keşif için Alevi Kültür Derneği’nin bulunduğu cemevine gittim. 15 Ekim günü Suriye’den gelen Celal ve Muhammet Şerif isimli kişiyle buluşarak bir gün sonra cemevine eylem için planlama yaptık. Muhammet Şerif operasyonda kendini patlatınca cemevi saldırısı gerçekleşmedi” dedi. DÎLOK

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR