Bir fotoğrafa karşılık cezası bir yıl uzatıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tahliyesine 5 ay kalan Ramazan Toğurlu’nun kaldığı koğuşta Özgür Gündem gazetesinde çıkan Murat Karayılan’ın fotoğrafı bulunduğu için 1 yıl daha cezaevinde kalacak.

Cezaevlerinde uygulanan disiplin cezaları, mahkemelerde verilen hüküm cezalarını geride bıraktı. 7 yıldır cezaevinde olan MEYA-DER Silopi yöneticisi Ramazan Toğurlu (56) aldığı 15 günlük disiplin cezası yüzünden 1 yıl daha cezaevinde kalacak. Şırnak T Tipi Cezaevinde tutuklu Toğurlu’nun koğuşunda 08.11.2016 tarihinde yapılan aramada Özgür Gündem gazetesinden koparılan Murat Karayılan’ın fotoğrafı bir dolapta asılı bulunmasından kaynaklı disiplin cezası aldığını iletti.

CEZA 16 TUTUKLUYA VERİLDİ

İnfaz hâkimliği koğuşta bulunan 16 tutukluya, aynı fotoğraftan kaynaklı “kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak eyleminden dolayı” 15 günlük disiplin cezası verdi. Tutukluların cezaya itirazı üzerine Şırnak Cezaevi İnfaz Hâkimliği 05.12.2016 tarihinde başka cezaevlerine gönderdikleri tutukluların ifadesini SEGBİS üzerinden aldı.

SAVUNMA YAPAMADILAR

Hâkimlik okuma-yazmayı cezaevinde öğrenen Toğurlu’nun da bulunduğu 16 tutuklunun anadile savunma talebini “Meramlarını anlatacak kadar Türkçe bildikleri anlaşıldığından” gerekçesiyle izin vermedi. Bunun üzerine kararın iptali için üst mahkemeye başvuran tutukluların itirazı ise Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosya üzerinde yaptığı inceleme neticesinde reddedildi.

Van T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Toğurlu’ya kesinleşen kararın 10.02.2017 tarihinde tebliğ edildi. Toğurlu’n oğlu ve avukatı Haşim Toğurlu üst mahkemenin kesinleşen kararından sonra Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Başvuru dilekçesinde kararın “güncel, kişisel ve temel haklardan olan özgürlük hakkının kısıtlanması” olarak değerlendiren Toğurlu, kararın yasaya ve hukuka aykırı olduğunu belirterek disiplin cezasının kaldırılmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR