‘Bir gün çocuklarımızın hayalini kurduğu Kobanê’ye gideceğiz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nün insanlık tarihi adına simge olduğunu belirten Suruç Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Hacer Elçi, “Bir gün oraya gideceğiz ve çocuklarımızın hayalini kurduğu yaşama tanıklık edeceğiz” dedi.

DAİŞ’e karşı direnişiyle dünyaya adını duyuran Kobanê’de 1 Kasım 2014’te, “1 Kasım Dünya Kobanê Günü” ilan edildi. Kobanê’nin DAİŞ’ten kurtarılmasının ardından Kobanê’ye oyuncak götürmek ve inşa sürecinde yer almak isteyenlere yönelik Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralı kurtulanlar Dünya Kobenê Günü’ne ilişkin mesajlarını iletti.
Suruç Gazisi Yasin Can ve Suruç Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Hacer Elçi, Kobanê’nin dünyada direnişin simgesi haline geldiğini ifade ederek, insanlığın Kobanê’de yeniden inşa edildiği belirtti.
‘KOBANÊ İNSANLIĞIN SİMGESİDİR’
Kobanê’nin, kendileri için önemli olduğunu ifade eden yaralı kurtulanlardan Yasin Can, Kobanê zaferinin kirli yaşam karşısında insanlığı temsil ettiğini söyledi. Can, “Kirli yaşam kendini DAİŞ adında ortaya çıkardı. Kobanê insanlık için önemli bir anlam ifade ediyor. Şu an bile insanlık düşmanı çeteler Kobanê direnişini ve zaferini kabul edemiyor. Biz Suruç’ta bir katliamla karşılaştık; ama Kobanê’de her gün her saat aynı katliam yaşanıyordu. Biz yok olan bir kenti yeniden inşa etmek ve yaşamı komünal olarak yeniden örgütlemek için yola çıktık. DAİŞ çeteleri, bizim yaşamın kaynağını yeniden inşa etmemize izin vermediler ve katliam yaptılar” dedi.
‘ÇOCUKLAR İÇİN UMUDUN BAHÇESİ’
Rojava ve Kobanê’de insanlığın yeniden yaratma savaşının verildiğini ifade eden Can, “Kobanê, Ortadoğu’nun yeniden anlam kazanmasının simgesidir. Kobanê başta olmak üzere Rojava’da insanlık yeniden inşa edildi. Halk ve kadın meclisleri kuruldu. Çocukların özgürce yaşayacakları bir alan yeniden oluşturuldu. Kimse orada birbirine zarar vermiyor, kimsenin dili, dini, ırkı sorgulanmıyor” diyerek Kobanê’nin Ortadoğu’da insanlığın son kalesi olduğunu belirtti. Can, Avrupa başta olmak üzere insan hakları ve demokrasiden bahsedenlerin Kobanê’nin inşa sürecine destek vermesini istedi. Kobanê’nin kirli savaşalar ile faşizme kurban edilememesi gerektiğini ifade eden Can, “Kobanê çocuklar için umudun bahçesi olmalı. Hangi alanda olursa olsun insan hakları savunucuları Kobanê’ye sahip çıkmalı ve destek vermeli” dedi.
1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nün insanlık tarihinde bir simge olduğunu ifade eden Can, “Bu gün, direnen ve savaşan herkes için kutlu bir gün olmalı. 1 Kasım tüm halklar için anlam ifade ediyor. Kirli savaş ile insanlık bir yere ulaşmıyor. Kadınların elleri ile kazanılan bu zafere siz de omuz olun, bu ortak yaşamı yeniden inşa edelim ve insanlığın ormanı yapalım” diye konuştu.
‘HAYALLERİ KOBANÊ’DE YAŞAM BULDU’ 
Urfa’nın Suruç ilçesinde Kobanê’ye oyuncak götürmek isterken saldırıya uğradıklarını belirten Suruç Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Hacer Elçi de,  “Türkiye’nin her yerinden gelen 300 genç Kobanê’de inşa edilecek yaşama dahil olmak için yola çıktı. SGDF’nin yeniden inşa çağrısına cevap olan gençler, DAİŞ çeteleri tarafından katledildi. Kobanê, 33 düş yolcusu için büyük anlam taşıyordu. Suruç aileleri açısından Kobanê özel bir yere sahiptir” dedi. Kobanê’nin insanlığın ortak mücadelesi olduğuna dikkat çeken Elçi, “Kobanê direnişi tüm dünyada barış günü ilan edildi. 33 düş yolcusunun hayalleri Kobanê’de yaşam buldu” dedi.
‘ÇOCUKLARIMIZIN HAYALİNE TANIKLIK EDECEĞİZ’
Kobanê’de insanlığın ortak temellerinin filizlendiğini ifade eden Elçi, “Kobanê’de herkesin düşünü kurduğu kadın meclisleri kuruldu. Suruç şehitleri için ormanlar yapıldı. 33 düş yolcusunun ‘Yeni bir yaşam dediği’ yaşam örüldü” ifadeleri kullanıldı. Suruç’ta hayatını kaybedenler arasında 11 kadının olduğunu dile getiren Elçi, “Kadın özgürlüğünün Kobanê’de yaşam bulduğunu gördük” dedi. Suruç ailelerinin bir gün Kobanê’ye gideceklerini söyleyen Elçi, “Bir gün oraya gideceğiz ve çocuklarımızın hayalini kurduğu yaşama tanıklık edeceğiz” dedi.
1 Kasım Kobanê Günü’nün dünyada barışı simgelediğini vurgulayan Elçi, “Dünyanın her yerinden devrimciler yaşamı yeniden inşa etmek için Kobanê’ye giderek şehit oldu ve barışı için savaştı. Türkiye’nin farklı yerlerinden halklar, barış için Suruç’a gitti. Kobanê’de insanlık adına ufacık bir yıldız parladı ve tüm halklar bu yıldızın parlaması için destek verdi” dedi. Elçi, “Sadece orada yaşayan halklar için değil, tüm dünya halkları için umut olan Kobanê’ye sahip çıkmalı ve direniş büyütülmelidir” çağrısında bulundu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR