”Bir komünistin cenazesi enternasyonelle gönderilmeli”

Alevi Dedesi Mehmet Turan, bir komunistin cenazesinin komunist enternasyonel marşıyla gönderilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM- Cemevi), “II. İngiltere Alevi Kültür Festivali” kapsamında geçen cumartesi günü İAKM-Cemevi binasında dedelerin katıldığı “Alevi Bektaşi Erkanları” başlıklı bir panel düzenlendi. Yazar Ahmet Koçak’ın yönettiği paneli 300′e yakın katılımcı izledi. Panelde konuşan Alevi inanç önderleri, Alevilere uygulanan asimilasyonları ve inançlarını korumak için yapılan çalışmaları anlattılar. Yazar Koçak’ın sorusunu yanıtlayan Alevi Dedesi Turan, bir komunistin cenazesinin komunist enternasyonel marşıyla gönderilmesi gerektiğini belirterek, “Anlaşılmayan dilde yapılan ibadet dogmadır. Böyle uğurlanan cenazeler de ne yazık ki mumdardır” dedi.

Dede Nuri Dereli de tarih boyunca Alevilerin büyük haksızlıklara ve asimilasyona uğradığını öne sürerek, “12 Eylül faşist generalleri Alevilere de darbe vurmuştur. Dedeler aleyhine propaganda Aleviliğe zarar vermiştir” diye konuştu.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan da Alevilikte “erkan” tanımını yaparak Almanya’da yapılan çalışmaları anlattı. Kaplan, Türkiye’den Diyanet ve Cemevi Vakfı işbirliği ile Avrupa’ya dede gönderilmesini asimilasyonun bir parçası olarak niteleyerek eleştirdi.

Dede Dertli Divani de Alevilikte “Cem” rütüellerinin nasıl yapılması ve kimlerin katılması gerektiğini anlattı. Dede Dertli Divani, Türkiye’de eğitim sistemindeki 4+4+4 değişikliğini de Alevilere karşı asimilasyonun bir parçası olarak niteledi…

EN SON EKLENENLER