Bir yanı savaş bir yanı yaşam

0
128

Rakka’da kurtarılan mahallede çadır açarak, yanıbaşlarında süren savaşı an ve an takip eden 5 kişilik Mihemed Ailesi, kentin tümden özgürleştirilmesini ve evlerine bir an önce dönmeyi umutla bekliyor.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’nın özgürlüğü için yürüttüğü “Büyük Savaş” operasyonları 66’ncı gününde devam ediyor. Operasyonlarda şimdiye kadar 10 mahalle özgürleştirilirken, Hişam Ebulmelik, Nezlit Şahadê ve Eski Rakka mahallelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Her üç mahallenin de DAİŞ’ten arındırılmasının an meselesi olduğu belirtilirken, operasyonlar kapsamında özel ekiplerden oluşan birlikler sivilleri kurtarmaya devam ederken, kurtarılan her yerleşim yerinde yaşam yeniden örülüyor. Savaşçılar özgürleştirdikleri yerlere sivillerin geri dönebilmeleri için temizlik operasyonları yapıyor.

SAVAŞIN YANIBAŞINDA!

Batı cephesinde kurtarılan Yermuk Mahallesi’nde mayın arama tarama faaliyetleri halen devam ediyor. Mahallenin güneyindeki boş arazide çadır açıp yaşayan Rakkalı 5 kişilik Mihemed Ailesi, savaşçıların izniyle günebakan tarlalarının hemen yanıbaşında Rakka’daki savaşı izliyor. Bulundukları yerde her gün silahlar patlayıp, dumanlar yükseliyor. Buna rağmen yaşamına devam eden aile, hayvancılıkla uğraşıyor.

‘KORUNUYORUZ BU GÜVEN VERİYOR’

Eşi, 1 yaşındaki çocuğu ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan Fettah Mihemed (30), “Burada yaşamak zor değil mi?” sorusuna gülümseyerek, QSD’nin sivilleri koruyarak, kendilerine güven verdiğini ifade etti. Tarla sahibinden izin alarak çadırlarını açtıklarını belirten Mihemed, her gün El-Diriyê Mahallesi’nde bıraktıkları evlerini gözlüyor. Mihemed, her şeye rağmen hayatta olduklarını, evlerine dönecekleri günü beklediklerini dile getirdi.

RAKKA’YI HER GÜN İZLİYORLAR

Mihemed’in annesi ve eşi de DAİŞ’siz dünyalarını 1 yaşındaki çocuklarını kameraya doğru tutarak anlatıyor. Anne Valide Mihemed, QSD’li savaşçılardan yardım gördüklerini söylerken, dumanların yükseldiği Rakka’ya bakarak, en kısa zamanda “İllet” diye tanımladığı DAİŞ’ten kurtulmak istediklerini kaydetti.

Nazım Daştan – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here