‘Bir yanlışlık var dedik 66 gündür içerideler’

0
155

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz’da meslek içi toplantı sırasında gözaltına alınıp tutuklanan insan hakları savunucularının meslektaşları ve avukatları sürece ilişkin basın toplantısı yaptı. Beyoğlu Limonlu Bahçe adlı mekanda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Yurttaşlık Derneği’nden Emel Kurma, arkadaşlarının gözaltına alındığı süreçte bir yanlışlık olduğunu düşünerek “Arkadaşlarımız Türkiye’de, dünyada hemen herkesin üzerinde çalıştığı konularda yapılmış bir toplantının 3’üncü gününde gözaltına alındı. ‘Herhalde bir yanlışlık var, gerçek ortaya çıkacak’ dedik. Ama bugün 66’ncı gün oldu”dedi.

Bu ülkeyi terk etmeyi düşünmedik

İnsan Hakları Ortak Platformu Koordinasyonu’ndan Feray Salman, insan hakları savunucularının gözaltına alınıp tutuklanmasını, “Bu kadar vahimi ilk defa karşılaştığımız bir vaka. Hakikatin yok edildiği bir ortamda bu hukuksuzluğu konuşmaya çalışıyoruz” dedi. Gözaltına alındıktan sonra şartlı tahliye edilen Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, kendisinin neden dışarıda olduğunu arkadaşlarının neden tutuklandığını sorarak şöyle devam etti: “Biz bu ülkeyi terk etmeyi hiçbir zaman düşünmedik. Bu ülkede insan hakları mücadelesine devam edeceğiz. Hiç kimse, hiçbir devlet imza atmak için tehdit etmiyor. Ben niye buradayım diğer arkadaşlarım niye içeride bilmiyorum. Aynı toplantıya katıldık. Arkadaşlarıma mektup yazmaya elim varmıyor.”

Hukuka aykırı bir süreç

Toplantıda konuşan Av. Deha Murat Boduroğlu, “Mahkeme kararlarında gerekçesizlikler görüyoruz. Hukuka aykırı gerekçelerle ret kararları ile karşı karşıyayız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here