‘Birlikte yaşama umutlarımızı yok edemeyecekler’

Maraş Katliamını Anma Platformu’na bağlı dernekler bir araya gelerek 38. yılında Maraş Katliamını andı. Açıklamaya konuk olarak Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Avrupa Birliği Eski Bakanı ve HDP Kocaeli eski milletvekili Ali Haydar Konca, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit üçükkaya, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Devrim Bal, Tavşantepe Cem Evi Başkanı Ali Ekber İncesu ve çok sayıda davetli de hazır bulundu.

“KATLİAMLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Demokrat Kocaeli’nin haberine göre, gerçekleşen programda açılış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam,“Koçgiri’de, Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da,  Sivas’ta, Cizre’de, Ankara’da, Beşiktaş’ta ve en son Kayseri’de yapılan katliamları Unutmadık, unutmayacağız, asla bağışlamayacağız.  Bugün Maraş katliamının üzerinden 38 yıl geçmiştir.  Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda ülkemizde artarak devam eden şiddet ortamından kaynaklı OHAL ve yayınladığı KHK’ler ile hukukun üstünlüğü ve  temek hak özgürlüklerimizin kısıtlandığı, düşüncelerimizin hapsedilmeye çalışıldığı bir siyasi ortamda yaşamaktayız” dedi.

“İNADINA BERABERİZ”

Kritik bir süreçten geçtiklerini ifade eden Sağlam, “ Hedef Kürtler veya Aleviler değil.  Asıl hedef Türkiye’dir. Alet olmayacağız. Bugüne kadar ekmeğimizi, aşımızı paylaştığımız; et ile tırnak, bir elmanın diğer yarısı olduğumuz bu ülkenin her ferdi ile birlikte, emperyalizm ile mücadele etmeye devam edeceğiz. İnadına biriz, İnadına beraberiz.  Dün  Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da,  Sivas’ta, Gazi’de yapılan katliamlar, bugünde AKP  iktidarında Gezi’de, Ankara’da, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de planlı olarak  katliamlar devam etmektedir.  Ancak  ne sıkıyönetimleriniz  ne OHAL kapsamında KHK’larınıız, ne ekmek almaya giden çocuklarımızı sokak ortasında vurdurmanız, ne çocukları öldürülen anaları, yaptığınız seçim mitinglerinde yuhalatmanız ne de  cem evlerine cümbüş evi diyerek itibarsızlaştırmaya çalışmanız,  bizim  özgürce, kardeşçe, insanca birlik ve beraberlik içinde yaşama umutlarımızı  yok edemeyecek” sözlerine yer verdi.

“İNSAN HAKLARINDAN YANAYIZ”

Programa konuk olarak katılan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise şunları kaydetti: “Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor ve acaba sıra bize mi geldi kaygısı yaşıyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a mektup yazdım, siyasilerle görüştüm, bu algının kötü olduğuna ve bu algının değiştirilmesi gerekliliğine dikkat çektim. Biz Aleviler her zaman olduğu gibi bu dönemde de demokrasiden, insan haklarından yana olmak zorundayız. Gözaltına alınsak da, ötekileştirilsek de bunları yapmak durumundayız.

MÜCADELE VURGUSU

Biz Maraş’ın 38. yılında her şeye rağmen birlikteyiz. Yılmadan korkmadan mücadele etmek zorundayız. Tarih bizi haklı bulacak. Biz dik durmaya, onurlu durmaya mecburuz. Biz asla boyun eğmeyeceğiz. Biz bu ülkenin aydınlık geleceği için bir platform oluşturmak zorundayız. Biz kimsenin inancıyla alakamız yok. Bu kurumda ne kadar Alevi varsa o kadar da Sünni var. Bu memleket bizim, bu ülke bizim. Sonuna kadar direneceğiz. Ali Akdemir FETÖ’den gözaltına alınabiliyorsa hepimiz alınabiliriz, yıllarca hapishanede kalabiliriz ama biz vazgeçmeyeceğiz.”

EN SON EKLENENLER