‘ Biz de Kolombiya’daki gibi barışı sağlayabiliriz’

Barış Anneleri İstanbul Meclisi üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Dolmabahçe Mutabakatına yeniden dönülmesi talebiyle 48’inci kez Dolmabahçe Sarayı önünde bir araya geldi. “Analar savaşa geçit vermeyecek” pankartını açan anneler, “Dolmabahçe’de devrilen masanın yeniden kurulmasını istiyoruz” ve “Kadınlar savaş istemiyor” dövizlerini taşıdı. 

Eylemde konuşan Barış Anneleri’nden Hüsniye Baykara, müzakereler başlayana ve barış masası yeniden kuruluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. 

Kolombiya hükümeti ve FARC örgütü arasında 52 yıl süren savaşın ardından imzalanan barış anlaşmasına işaret eden Baykara, “Bizim topraklarımıza da bir gün elbet barış gelecektir. Usanmadan barışı haykıralım. Hep birlikte el ele verirsek biz de Kolombiya devleti gibi barış sağlayabiliriz. Kan kaybetmeyelim artık. Yeter ki her kes elini taşın altına koysun” dedi.

‘KAN KAYBETMEYELİM ARTIK’

Barış Annesi Aklima Keskin ise, savaşın artık herkesi yorduğunu ifade ederek Öcalan’ın mesajına dikkat çekti. Keskin, “Asker annelerine de sesleniyorum. Çocuklarımızı kaybetmeyelim gelin el ele verelim barışı sağlayalım. Kan kaybetmeyelim artık” diye konuştu.

DBP’li belediyelere kayyım atanmasına tepki gösteren annelerden Zekiye İm’in ise “Anayız, savaş istemiyoruz. Yeter artık! Hükümet gerçekten herkesin iyiliğini isteseydi barışı getirirdi” sözleri sonrası Barış Anneleri 45 dakikalık oturma eyleminin ardından Dolmabahçe Sarayı’nın önünden ayrıldı. (DİHA)
 

EN SON EKLENENLER