‘Bizi ihraç eden zihniyetten hesabını soracağız’-VİDEO

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şıh Çoban Ocağı Piri Zeynel Kete, Çoğunluğu Alevi olmak üzere akademisyenlerin ve öğretmenlerin KHK’ler ile görevlerinden ihraç edilmelerini PİRHA’ya değerlendirdi. Kete, “Bizi ihraç ederek hakikat arayışımızın önüne geçemezler” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 686 sayılı KHK ile pek çok akademisyenin ve Eğitim-Sen’li öğretmenlerin görevlerinden ihraç edilmelerine Şıh Çoban Ocağı Piri Zeynel Kete tepki gösterdi.

Kendisinin de 29 Ekim’de yayınlanan KHK ile ihraç edilen Alevi bir eğitimci olduğu bilgisini veren Kete “Tekçi zihniyetin oluşturduğu tek dil, tek din, tek ırk, tek mezhep zihniyetine karşı bilimsel, laik, özgürlükçü, demokratik, kamusal ve anadilde eğitimi dile getirdik” dedi.

Pir Kete şunları ekledi:

“Aynı Eşrefoğlu’nun dediği gibi “Eşrefoğlu al haberi, Bahçe biziz gül bizdedir. Biz de Mevla’nın kuluyuz, Yetmiş iki dil bizdedir.” Türkiye’nin bir 72 dilinin, kültürünün sonsuz çeşitlilik içerisinde birlikte olduğunu vurguladık. Dokunulmaz olana dokunduk. Bu yüzden ihraç edildik. Bizi ihraç ederek hakikat arayışımızın önüne geçemezler. Biz eminiz, geri geleceğiz. Geri gelmekle de kalmayacağız. Bu nahak zihniyetten hesabını soracağız.”

“MÜFREDAT PROGRAMLARI İDEOLOJİK ÖRGÜTLENME ARAÇLARI”

Müfredatın değiştirilmesine de değinen Pir Zeynel Kete, bir düşünceyi, felsefeyi ve disiplini sistemleştirmenin eğitim yoluyla gerçekleştiğini bunun için de müfredat programlarının aynı zamanda ideolojik örgütlenme araçları olduğunu belirtti.

“ALEVİLİĞİ TANIMLAMASINLAR”

Pir Kete “Sistemler özellikle Nemrudi sistemler, tekçi zihniyetler, nahak anlayışlar Aleviliği tanımlamasınlar. Yol kendi kendini tanımlamıştır. Yolun tanıma ihtiyacı yoktur.” dedi.

“RIZALIĞIMIZ ALINMADI”

Konuşmasında referanduma ilişkin de sorularımızı yanıtlayan Pir Kete, “Bizim rızalığımız alınmadan yapılan bütün çalışmalar bizim için yok hükmündedir, Hayır’dır” diyerek Alevi toplumunda önemli bir yere sahip olan rızalığa vurgu yaptı.

“RIZALIK BİR DENGEDİR”

Ardından şunları söyledi. “Bizim inancımıza göre eğer bir şey yapılacaksa başta yol analarına, yolun mürşitlerine, pirlerine danışılarak, içimize gelip cıvat yapılarak “Biz anayasada ne istiyoruz? Taleplerimiz nelerdir? Bunlar bize sorulmalıdır. Bizim rızalığımız alınmalıdır. Çünkü Reya Xaq (Hak Yolu) çizgisi rızalık üzerine kuruludur. Rızalık dengedir. Ötekileştirmemektir. Onu rengiyle kabul ettirmektir. Doğayla bütünleştirmektir. Bizim rızalığımız alınmadığından dolayı biz dün de bugün de diyoruz ki rızalığımız alınmayan şey bizim Hayır’ımızdır.

“HAKTAN, ÖZGÜRLÜKTEN YANA OLMAYAN ANLAYIŞ NEMRUDİDİR”

Hakikat ve özgürlüğün bir arayış ve tercih olduğunu söyleyen Pir Kete, “Bu yolu bugüne getirenler tercihlerini haktan yana, özgürlükten yana ve rızalıktan yana yapmışlardır. Haktan, özgürlükten, çok kültürlülükten yana olmayan bir anlayış Nemrudi bir anlayıştır. Tekçi bir anlayıştır. Hınzır Paşa anlayışıdır. Nahak anlayışıdır. Biz bu anlayışı kabul etmiyoruz. Reya Xaq (Hak Yolu) mensupları Aleviler olarak biz bu anlayışa Hayır diyoruz. Yolumuz da bunu gerektiriyor. İnancımızda bunu gerektiriyor.” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR