BM’de Rusya ve Suudilerin Covid-19 tasarılarına ret

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BM Genel Kurulu’nda geçici olarak herhangi bir üyenin veto hakkı kullanması halinde oylamaya sunulan karar tasarıları reddedilebiliyor.

Suudi Arabistan tarafından getirilen tasarıda, 26 Mart’taki G20 Zirvesi’nde kararlaştırılan ve Covid-19’un ekonomik-sosyal etkilerine karşı işbirliği öngören maddelerine yer verilmişti. Ancak BM Genel Kurulu’nda Suriye ve İran’ın vetoları nedeniyle karar tasarısı reddedilmiş oldu.

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI TALEBİNE RET

Genel Kurul’da Rusya tarafından hazırlanan ve Covid-19 nedeniyle uluslararası yaptırımlara ara verilmesini öngören tasarı da reddedildi. Bu tasarıya ise ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından veto uygulandığı öğrenildi. Rusya, İsrail ve Güney Kore’nin de karşı çıktığı tasarıda korumacı ekonomik önlemlerin de kriz nedeniyle terk edilmesini istiyordu.

Salgın nedeniyle New York’taki binasında toplanması engellenen BM Genel Kurulu’nun Mart sonunda aldığı bir karar ile oylama modeli değiştirilmişti. Buna göre, bir ülkenin hazırladığı bir karar metnine belirli bir süre itiraz gelmediği zaman, söz konusu metin kabul edilmiş sayılıyor. Ancak herhangi bir ülkenin veto niteliğindeki itirazını iletmesi halinde tasarı oylanmadan reddedilmiş oluyor.

Mart ayından öncesinde ise, 193 ülkenin çoğunluğunun ‘evet’ veya ‘hayır’ oyu vermesi kuralı vardı.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR