BM’den hükümetlere: Acil durumları silah olarak kullanmayın!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bachelet yazılı açıklamasında, “İfade özgürlüğü gibi haklara zarar vermek Covid-19 ve tehlikeli sosyo-ekonomik yan etkilerini önleme çabalarına hesaplanamaz zararlar verebilir” diye uyardı.

BM özellikle bazı ülkeler tarafından dayatılan içeriği çok belirli olmayan ihlaller, ağır cezalara dikkat çekerken, basını, eleştirel düşünceleri ve muhaliflere susturmak için kullanılabileceği yönündeki endişelerin arttığını kaydetti.

‘İNSAN HAKLARI FELAKETİ YAŞANABİLİR’

Bachelet, “Krizin istisnai doğası hesaba katıldığında, devletlerin buna karşı koymak için ek yetkilere ihtiyacı olduğu açıktır. Ancak, hukuk devletine uyulmazsa, acil sağlık durumu zararlı etkileri pandemiyi de aşarak uzun zaman boyunca insan hakları felaketine dönüşebilir” diye belirtti.

Bachelet, “Hükümetler acil yetkileri muhalefeti susturmak, toplumu kontrol etmek ya da iktidarda kalmak için bir silah olarak kullanmamalı” diye ekledi.

Polisin aşırı, hatta ölümcül güç kullanımı gibi dünyanın bazı bölgelerinden haberler geldiğini belirten Bachelet, “Bu ihlaller genellikle toplumun en yoksul ve an kırılgan tabakalarına mensup kişilere karşı işleniyor” dedi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, “Umutsuz bir şekilde yiyecek, arayışında olan bir kişiye sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle ateş açmak, tutuklamak veya şiddete maruz bırakmak kabul edilemez ve illegaldir” diye kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR