BM’den Türkiye’ye uyarı: ‘Ulusal güvenlik’ diye haklar ihlal edilemez

Post date:

Author:

Category:

Array

BM İnsan Hakları Komiseri Zeid Al Hüssein, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, “ulusal güvenlik” adı altında ciddi hak ihlallerinin yaşandığını ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. KHK’lerle yapılan ihraçları eleştiren Al Hüssein, Türkiye’ye uluslararası sözleşmeleri hatırlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) binasında basın toplantısı düzenleyen İnsan Hakları Komiseri Zeid Raad al Hussein, Türkiye’deki insan hakları tablosunun kendilerini ciddi bir biçimde endişelendirdiğini belirterek, “Bir yandan çok sayıda görevden alma ve gözaltı yaşanırken, diğer taraftan bunların hepsinin hukuk kuralları açısından standartlara uyduğunu söylemek çok zor” dedi.

ULUSAL GÜVENLİK GEREKÇE OLAMAZ

Türkiye’nin hala kendi bürosuna bağlı ekibin ülkede inceleme yapmasına izin vermediğini vurgulayan Al Hussein, “Ulusal güvenliğin temel hakların ihlal edilmesine gerekçe yapılamaz. Uluslararası sözleşmeler bir sebepten ötürü var” dedi. Gazetecilere yönelik baskı ve tutuklamalara da dikkat çeken Al Hussein, “Gazetecilik bir suç değildir. Gazetecilerin serbestçe işlerini yapabilmeleri çok önemlidir. Gazetecilere yönelik saldırılar kabul edilemez” dedi.

AVRUPA’DAKİ POPÜLİZM İŞLEVSİZLEŞTİRİYOR

Konuşmasında Avrupa ülkelerinde siyasi partilerin ve hükümetlerin takındığı tavırlara da dikkat çeken Al Hüssein, “Seçimlerdeki adaylar veya görevde olanların kullandıkları dil için söylüyorum. Avrupa’daki popülizme uluslararası kurum ve kuruluşları işlevsiz hale getiriyor” diye konuştu.

Rüştü Demirkaya – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR