BM’ye göre Afganistan’da anlaşma sonrası şiddet tırmandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

MANUA tarafından yayınlanan çeyrek dönem bilançosuna göre, Afganistan’da ilk üç ayda 533 sivil öldürüldü, 760’ı yaralandı. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, şiddet eylemlerinde yüzde 29’luk bir düşüş var.

MANUA, 2012 yılından bu yana en düşük çeyrek yıl bilançosu olduğunun altını çizdi. Kış aylarının karlı ve soğuk olması da düşüşte rol oynuyor.

BM’ye bağlı MANUA, hükümet yanlısı güçlerin sivil ölümlerin yüzde 32’sinden sorumlu olduğunu ve Talibanlardan iki kat fazla çocuk ölümlerine neden olduğunu kaydetti. Bu ölümlerin çoğunlukla hava saldırıları ve karadan çatışmalarda yaşandığı belirtildi.

Aynı açıklamaya göre, Afgan hükümeti ile Talibanlar arasında müzakerelerin ve çatışmayı sonlandırma yönünde arayışların beklendiği Mart ayında şiddet olayları endişe verici şekilde arttı.

Talibanlar, yazılı bir açıklama ile BM’nin raporunu reddederek, bir kez daha Amerikan ve Afgan güçlerinin “işlediği suçların gizlemeye çalışıldığı” tepkisinde bulundu.

ABD ile Talibanlar arasında 29 Şubat’ta Katar’ın Doha kentinde tarihi bir anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, Talibanların güvenlik konusunda garantiler vermesi karşılığında ülkedeki Amerikan güçlerinin 14 ay çerisinde çekilmeleri taahhüt altına alınmıştı.

Kabil tarafından onaylanmayan bu anlaşma, Talibanların 9 günlük ateşkesine vesile olmuştu. Anlaşma Mart ayı başında sona erdi. Anlaşma kapsamında Talibanlar ile hükümet arasında da Mart ayında müzakerelerin başlaması gerekiyordu ancak özellikle tutuklu takası konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle henüz bir ilerleme sağlanmadı. Hükümetin 5 bin Talibanı serbest bırakması karşılığında Talibanların da bin dolayında polis ve askeri serbest bırakması gerekiyordu. Taraflar bu konuda sınırlı adımlar attı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR