Bölgesel savaş senaryosu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suudi Arabistan’da başdöndüren gelişmeler yaşanıyor. Yemen’den Riyad’a balistik füze altıldı, yeni Veliaht, onlarca prens ve bakanı gözaltına aldırdı. Önceki gece içinde bir prens ve 7 üst
düzey yetkilinin olduğu helikopter düştü; İran hedefte!

Suudi Arabistan’da Yemen’den atılan balistik füze ve yeni Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ‘ılımlı İslama geçiyoruz’ dedikten sonra başlattığı büyük yolsuzluk operasyonunun yankıları sürerken, bu kez de bir ‘kaza’ haberi geldi. Suudi Arabistan’ın Yemen sınırı yakınlarında bir helikopterin düşmesi sonucu Prens Mansur bin Mukrin ve beraberindeki yedi üst düzey yetkilinin öldüğü bildirildi. Prens Muhammed bin Selman’ın liderliğindeki yolsuzlukla mücadele komitesi tarafından önceki gün aralarında 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Bu gelişmelere Lübnan Başbakanı Saad el Hariri’nin İran’ı suçlayarak istifa etmesi eklenince, bölgede yeni bir sıcak savaşın ayak sesleri duyulmuştu. Tahran ve Riyad arasında küresel güçlerin de dahil olduğu yeni bir sıcak savaşın çıkabileceği yorumları yapılıyor.

Düştü mü, düşürüldü mü?

Suudi Arabistan Prensi ve Asir bölge emir yardımcısı Mansur bin Mukrin ve beraberindeki yedi üst düzey yetkilinin bulundukları helikopterin, dün düşmesi sonucu hayatlarını kaybettikleri bildirildi. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, helikopterin Ebha kenti yakınlarında yetkililerin katıldığı bir inceleme turu sırasında düştüğü ifade edildi. Helikopterin düşme nedeni hakkında ise, bilgi verilmedi. Helikopterin Yemen sınırı yakınlarında düşmesi, bir saldırı olasılığını akıllara getirdi. Ancak Yemen’de Suudi Arabistan’a karşı savaşan Husi milislerinden helikopterin düşmesine ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi. İran destekli Husi milisleri, Cumartesi günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze saldırısı düzenlemişti.

Asıl hedef İran

Asir bölge emir yardımcısı Prens Mansur, Suudi istihbarat servisinin eski yöneticisi Prens Mukrin bin Abdülazin’in oğlu. 2015 yılına kadar veliaht prens olan bin Abdülaziz, Kral Selman bin Abdülaziz’in tahtına varis olarak Prens Muhammed bin Nayef’i göstermesi üzerine, veliahtlığı kaybetmişti. Ancak geçen haziran ayında Kral Selman, 32 yaşındaki kendi oğlu Prens Muhammed bin Selman’ı veliaht olarak tayin etmişti. Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz günlerde ‘ılımlı İslama’ geçeceklerini açıklamış, kapsamlı değişim işareti vermişti. Bu açıklamaların hemen ardından aralarında 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltıların yeni iktidar düzenlemesi olduğu belirtilrken, bir diğer gerekçenin de yeni bölgesel hamlelere zemin hazırlamak olduğu değerlendirmeleri yapılıyor. ABD Başkanı Donald Trump’un da destek verdiği belirtilen yeni yönetimin esas hedefi ise İran.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR