Bombalayanlara değil yaralılara soruşturma!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pilemûriye Vadisi’nde piknik yaptıkları sırada bombardımana tutulan ve hastanede tedavileri devam eden Pınar Aydın ile Özdal Dönmez hakkında soruşturma başlatıldı. Sivilleri bombalayanlar hakkında ise hiç bir işlem yapılmadığı belirtildi

Dersim’in Pilemûriye (Pülümür) Vadisi’nde bulunan Kutudere Zage mevkiinde 4 gün önce yapılan bombardımanda yaralanan Özdal Dönmez’in tedavisi Tunceli Devlet Hastanesi’nde devam ediyor. Yaralılardan Pınar Aydın’ın ise Elazığ Fırat Araştırma Hastanesi’nde tedavisi sürerken vücuduna isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle 2 operasyon daha geçireceği öğrenildi.

Vali piknik yapanları suçladı

Tunceli Valiliği’nin “Kurye olduğu düşünülen 2 kişi yaralı olarak alınmıştır” açıklamasının ardından Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Dosyaya gizlilik kararı getirilirken soruşturmada, yaralanan Aydın ve Dönmez için gözaltı işlemi başlatıldı.

Yatağa kelepçelendi

Bombalama sırasında Pilemûriye Vadisi’nde bulunan bir tanker şoförü ve 2 gıda toptancısı gözaltına alınmıştı. Dönmez ve Aydın’ın avukatının savcı ile yaptığı görüşmede, insansız hava araçları (İHA) tarafından çekilen fotoğrafların beklediği belirtildi. Tunceli Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Özdal Dönmez, yatağa kelepçelenirken İHD Dersim Şubesi’nin yaptığı itiraz üzerine kelepçeler çıkarıldı.

Vali’nin açıklamasına tepki

Bombardımanın gerçekleştiği gün birlikte kahvaltı ettiklerini söyleyen anne Nurhan Dönmez, hastanede gözaltında tutulan çocuğunun kapısında bekletilen polislerin kendilerini görüştürmediğini söyledi. Oğlunun gezi amacıyla bölgeye gittiğini ifade eden anne Dönmez, “Kimse bir yere gidemeyecek mi?” diye sordu. Valiliğin “Kurye olduğu düşünülen iki kişi alındı” açıklamasına tepki gösteren anne Dönmez, oğlunun sivil olduğunu Valilik tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını aktardı.

Her zaman gidiyorlardı

Özdal’ın vadiye gideceğinden haberdar olduklarını dile getiren amca Mirali Dönmez ise, “Önce ‘çatışma çıkmış, yaralandı’ dediler. Öğrendik ki; arkadaşı Pınar ile birlikte iken yaralanmışlar. Bu ortaya çıkınca ‘kurye’ dediler” diye belirtti. Özdal’ın restoran işlettiğini ve Malatya İnönü Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapan Pınar Aydın ile evlenme hazırlıkları yaptığını belirten amca Dönmez, haklarında iddia edilenlerin gerçeği yansıtmadığını sözlerine ekledi.

DERSİM / dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR