Boş paketin işareti Alevilere yaklaşım

aleviler2AKP’nin hedef aldığı Aleviler, ekim ayında alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Alevi örgütü temsilcileri Ercan Geçmez, Ali Kenanoğlu, Selahattin Özel ve Kemal Bülbül, hükümetin Alevilere yaklaşımının, demokratikleşme paketinden demokrasinin çıkmayacağını ortaya koyduğunu kaydetti.

Taleplerimizi doğru anla

Pazartesi günü Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak, demokratikleşme paketiyle ilgili hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalar, hem Alevileri hem de Kürtleri kaygılandırıyor. Pakette, Kürtlerin anadil talebine “Sadece özel okullarda anadilde eğitim”, Alevilerin “Cemevleri ibadethane olsun” talebine de “İnanç merkezi” sesleri yükseliyor. Ancak Kürtler de Aleviler de bu duruma tepkili.

Ne dediysek tersi oldu

Alevi örgütü temsilcileri, AKP iktidarının özellikle son dönemlerde kendilerini “hedef” olarak gördüklerini söyleyerek, cami-cemevi projesi, Alevi mezarlıklarına saldırı, cemevlerinin inanç merkezi olarak yansıtılması ve Pir Sultan Abdal logosunun ‘terör örgütü simgesi’ sayılması gibi gelişmelere dikkat çekti. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Alevilerin sorununa 12 Eylül generalleri gibi yaklaşıyorlar” dedi. Başbakan’ın 30 Eylül’de açıklayacağı pakette Alevi inancına dönük bazı göstermelik başlıkların olduğu yönünde duyum aldıklarını dile getirerek,  “Alevi çalıştaylarında hükümete bir rapor sunduk. Ama garip bir şekilde hiç dikkate almadılar. Biz, sunduğumuz raporlarda ‘din derslerini kaldırın’ dedik; 3’e çıkardılar. Diyanet’in kaldırılmasını istedik; bütçesini güçlendirdiler. Dolayısıyla güvenmemiz mümkün olmasa da insani olarak beklenti içindeyiz” dedi.

Elini inancımdan çek

Hübyar Sultan Alevi Kültür Derneği (HSAKD) Genel Başkanı Ali Kenanoğlu, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde Pir Sultan Abdal kartpostalına “terör örgütü simgesi” olduğu iddiasıyla el konulduğunu da hatırlatarak, bu yaklaşımın Alevilere yönelik son süreçteki olumsuz politikalardan bağımsız olmadığını dile getirdi. Kenanoğlu, demokratikleşme paketinin açıklanmasıyla birlikte, bunun Aleviler için yeni bir mücadele nedeni ve alanı oluşturacağını düşündüklerini belirterek, “Pakette cemevlerini yine tarikathane, zikirhane olarak sayacaklarsa bunu kabul etmeyiz. Alevi dedelerine maaş verilmesi gibi adımları da kabul etmiyoruz ve aksine, inancımızdan devletin elini çekmesini; resmi bir inanca dönüştürmemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel ise demokratikleşme paketinin kamuoyundan gizlenmesine tepki göstererek, herkesin fikrinin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Sokağı oyalıyor

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kemal Bülbül ise, demokratikleşme konusunda hükümete güvenmediklerini söyleyerek, “Hükümetin toplumu büyük beklentilere sokarak oyaladığını düşünüyorum. Matruşka bebekleri gibi, iç içe paketler çıkartılıyor… Bir düzenleme, bir reform yapacaksanız zaten yaparsınız. Neden oyalıyor ve paketlere bölüyorsunuz” dedi. 2 büyük miting düzenleyeceklerini söyleyen Bülbül, “5 Ekim günü Mersin’de, 27 Ekim günü İstanbul’da iki büyük mitingimiz olacak. Bizler Alevi sorununun Kürtsüz, Kürt sorununun Alevisiz çözülemeyeceğini düşünüyoruz. Sorunları birbirimize havale ederek değil; ortaklaştırarak çözebiliriz.”

Ali Barış KURT /özgür gündem

EN SON EKLENENLER