Boşaltılmak istenen Karataş köyü meclis gündeminde!

0
365

– Mazıdağı Karataş köyünde maden ve gübre çıkarmak isteyen Cengiz Holding’e bağlı Eti Bank A.Ş’nin çalışmaları meclis gündemine taşındı.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş köyünde maden ve gübre çıkarmak için 12 Temmuz’da çalışma başlatmak isteyen ancak yurttaşların tepkisi üzerine geri çekilmek zorunda kalan, Cerattepe’deki maden projesiyle adı gündeme gelen Cengiz Holding bünyesindeki Eti Bakır A.Ş.’nin çalışmaları meclis gündemine taşındı.

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan verdiği önergede Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin şu soruların yanıtlamasını istedi:

*Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş. yetkililerinin köylüleri mağdur edeceği yönündeki söylemler hakkında bilginiz var mıdır?

*Eti Bakır A.Ş. yetkilileri “…muhatabımız devlettir. Biz devletten kiraladık” sözüyle neyi ima etmektedir? Karataş köyü toprakları, köylünün bilgisi ve izni dışında mı kiralanmıştır?

*Söz konusu durumu açığa kavuşturmak için bir inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?

*Cengiz Holding, AKP iktidarı süresince toplamda kaç kamu ve özelleştirme ihalesi almıştır?

*2010 yılında Cengiz Holding’e ait 420 milyon liralık vergi borcu hangi gerekçelerle silinmiştir?

*AKP iktidarı döneminde verilmiş kaç olumlu çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu, mahkemeler tarafından iptal edilmiştir?

*Karataş köyünde hayata geçirilmesi planlanan proje için ÇED raporu, ekolojik etki değerlendirme ve sosyolojik etki değerlendirme raporu var mıdır?

*Bölgede köylülerin göç etmeye zorlandığı tarihlerde dahi, köylerini terk etmeyip topraklarını işlemeye devam eden Karataş halkının mağdur edilmemesi için Bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?

*Karataş köyü başta olmak üzere, Mardin genelinde kadastro haritalarının yeniden düzenlenmesi ve tapu sicilinde gerekli düzenlemelerin yapılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

*Türkiye genelinde mücbir sebeplerden dolayı, yurttaşlarımızın mülkiyetle alakalı yaşadıkları hak kayıplarının ve mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here