Böyle Buyurdu… : Alevileri….

 

“Eyvah, geliyorlar!

-“Kimler…”

-“Cami’den çıkanlar, Mahalleye geliyor…”

-“Herkes sopasını alsın!”

-“Sopa mı? Onlar silahlı ve satırlı…”

-“Olsun, en azından kendimizi koruruz…”

-“Çocuklar, onları ne yapacaz…?”

-“Biz evin önünde bekleyelim…”

-“Bir kısmımız da…”  

***

Kuşkusuz 15 Temmuz gecesi sol mahallelerde bunlar yaşanıyordu. Diyaloglar aynıydı, mekan farklı…

O gece ben Almanya’daydım. Ama bu diyaloglara tanıklık ettim, telefonla aradığım Küçükarmutlu’da oturan ailem tam da bunları yaşıyordu!  Tıpkı diğer mahallelerde yaşayanlar gibi!

***

Ellerinde satırlar, Büyükarmutlu camisinden çıkanlar ‘terörist’ belledikleri Alevileri kesmeye geliyorlar, Cami’den yapılan cihat çağrısı, böyle buyurdu!

Namlunun ucunda Küçükarmutlu, hem ‘teröristler,’ hem Aleviler…! Kabus bir gece, köprüden silah sesleri geldikçe Küçükarmutlu halkı da kendini korumak için direniyordu.

Eline sopasını alan eli satırlı bir grup ‘dinci’leri durdurmak için otobüs durağına akın etti.

‘Darbe Girişimi’inin asıl amaçlarından biri olan ‘öteki’ni yok etme tehdidi artmıştı. Hedef belliydi, böyle bir kaos ortamında ilk yok edilecekler listesi Aleviler, Kürtler, solcular, sol mahallelerdi…!

***

15 Temmuz… Üzerine çok konuşuldu, çok tartışıldı. Ardında binlerce tutuklu, yüzlerce ölü… Ve “Demokrasi şöleni…” bıraktı.  Ama ne olduysa yine namlunun ucunda Aleviler vardı.

Malatya Paşa Köşkü mahallesinde Erdoğan’ın sokağa çağırdığı kitlesi Alevileri hedef almıştı. 15 Temmuz gecesinden başlayan provokasyonlar günlerce sürmüştü. Gazi mahallesinde çatışmalar, çeşitli mahallelerde sokağa çıkan ‘dincilerin’  Alevilere yönelmesi…

***

Ne garip ki biz senaryoyu daha önce defalarca gördük. Bu filmi 60’lardan bu yana da izliyoruz. Kötü senaryonun iyi oyuncuları… ! 78’de Maraş katliamında, 80’de Çorum katliamında defalarca izledik. 80 Darbesi üzerimizden silindir gibi geçtiğinde, sürgün edildiğimizde, yandığımızda, yakıldığımızda, yaktıklarında…  Defalarca yaşadık.

Biz 93 Sivas’ta yanıp dirildik; biliyor musunuz? Siz yakın diye buyurdunuz, yandık ve dirildik!

Bu coğrafyanın her köşesinde zulümlerinize karşı direndik. 15 Temmuz gibi! Biz bu ülkede çok darbe gördük, her bir darbeye karşı duruşumuz bellidir! Peki de,  siz bu ülkenin her kaosunda neden Alevileri hedef alıyorsunuz? Kim buyurdu size?

Böyle buyurdular demek! Buyursunlar, biz buradayız!  Çünkü darbeye de karşıyız diktatörlüğü de… Ancak her defasında Alevilerin hedef gösterilmesine de!

***

15 Temmuz gecesi pek çok mahallede başlayan olaylar; Camilerden yapılan cihat çağrısı neyi hedefliyordu bilinmez ama  görünen o ki metnin alt okuması, “darbeye karşı Alevileri yok edin” idi… Darbe girişimini kim yapmıştı ki Aleviler hedef gösterildi? En çok darbeden dolayı bedel ödeyen Aleviler değil miydi?  Ülkedeki en küçük kaosun sonucunu Aleviler neden ödüyordu?

***  

Bir algı operasyonla karşı karşı kaldık. Büyük bir cehaletin ortasında, öylece… Korkumuz mahalleleri basanlar değildi, korkumuz cehaletti!  Verilen “As de asalım, kes de keselim” mantığına karşı verilen  vicdan mücadelesiydi. Oysa, onların buyruklarına itaat etmeyenlere fatura çoktan kesilmişti.

***

15 Temmuz, adına Darbe Girişimi deyin ya da karşı darbe… Darbelerden nasibini almış bir toplumu darbeyle korkutamayacağınız gibi, yakmakla bitiremediklerinizin mücadelesi de, yeni başlıyor!

EN SON EKLENENLER