Bozbay: İşçilerin maaşlarını ödemeyen belediye 238 okulu onaracak

0
142

Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin, 238 okulun bakım-onarımına bütçe ayırmasına tepki gösteren Meclis Başkanı Cahit Bozbay, “Belediyenin hizmet alanı farklıdır. Kentin ihtiyacı olan çalışmaları bir yana bırakarak, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait okulları onarması bütçenin yanlış yerlere kullandığını gösteriyor” dedi.

Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi “238 okulu yeniliyoruz, Van’da 238 okulda bakım-onarım seferberliği başlatıyoruz” adı altında belediye bütçesini okullara harcamasına tepki gösteren Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay, “236 okulun onarımını yapmak ciddi bir külfettir. Buda kent halkının parasıdır ve farklı alanlarda kullanılıyor bu kabul edilemez” dedi.

‘KENTİN BÜTÇESİ BAŞKA KURUMLAR İÇİN HARCANIYOR’

Bütün resmi kurumların kendilerine ait bütçelerinin olduğunu hatırlatan Bozbay, “Bu bütçeler de kurumların ihtiyaçlarına göre giderilir. Dolayısıyla bir kurumun bütçesi varken ve o kurum onu hizmet alanında kullanması gerekirken kullanmıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı farklıdır. Büyükşehir Belediyesi kentin ihtiyacı olan çalışmaları bir yana bırakarak, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait okulları onarması kentin bütçesinin yanlış yerlere, olmaması gereken yerlere kullanıldığını görüyoruz. Bu aynı zamanda belediye yönetimin kendi faaliyetleri dışında başka faaliyetler yürüttüğünü de gösteriyor” diye belirtti.

‘MECLİS YERİNE 5 KİŞİLİK MEMURLAR KARAR ALIP VERİYOR’

Kurumlar arası iş birliği çerçevesinde birçok kurumun birbirlerine kısmi yardımlarda bulunduğunu da ifade eden Bozbay, şöyle devam etti: “Ama 236 okulun onarımını yapmak ciddi bir külfettir. Buda kent halkının parasıdır ve farklı alanlarda kullanılıyor, bu da kabul edilemez. Kayyumlardan sonra belediye meclislerinin hiçbir işlevi kalmadı. Kayyumlar 5 kişilik bürokratlar ve memurlarla toplanıp kent adına karar veriyor. Kentin ekonomisini, yatırımlarını ve geleceğine dönük kararlar alıyorlar.”

‘İŞÇİLERİN MAAŞI YA GEÇ ÖDENİYOR YA DA ÖDENMİYOR’

2009 yılında belediyeyi devraldıklarında işçilerin maaşlarının 6-7 ay ödenmediğini anımsatan Bozbey, yine ödenmesi gereken birçok ödemenin yapılmadığı ve belediyenin adeta iflasın eşiğinde olduğunu söyledi. Kayyumun atandığı güne kadar hiçbir çalışanın bir tek lira alacağının belediyede kalmadığını kaydeden Bozbay, “Emekçilerin vermiş olduğu emeğin karşılığı düzenli bir şekilde ödendi. Ancak son zamanlarda aldığımız duyumlara göre birçok işçinin maaşı ya gecikmeli ödeniyor, ya da ödenmiyor” ifadesinde bulundu.

‘GİZLİ BİR POLİTİKA YÜRÜTÜLÜYOR’

Bir taraftan okulların onarımının yapıldığını bir taraftan emekçilerin, işçilerin maaşlarının ödenmediğini aktaran Bozbay, şunları söyledi: “Burada çok popülist bir ekonomi politikanın izlendiği apaçık ortada. Okulların onarımı ve bakımı için ne kadar bütçe ayrıldığını net olarak bilmiyoruz. Biz yapmış olduğumuz tüm ihaleler ve çalışmaların hepsi basına açık, halka ve kamuoyuna paylaşıyorduk. Şimdi ise tam gizli bir politika yürütülüyor. Bu yolla belediye çok yüklü borçlar altında bırakılarak önümüzde ki seçimde gelecek olan yönetimi çalışmaz hale getirme amaçlanıyor.”

‘KENT BÜRORATLAR TARAFINDAN YÖNETİLİYOR’

1 milyon 200 bin nüfuslu bir kentte yönetici durumda olanların neredeyse tamamının buralı olmadığını belirten Bozbay, şöyle devam etti: “Kent halkı, insanı bütün seçilmişleri ve kadroları bir bütünen yönetim kademelerinden uzaklaştırılmış durumda. Bürokratlar tarafından yönetilen bir kent. Bu yöneticiler bu kentte yaşamıyor ve bir yanıyla bu kentte yaşamayacaklar da. Kentin geleceğine dair bir kaygı gütmediklerini verdikleri kararlardan görüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here