Brexit’e Lordlar Kamarası freni

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İngiltere’de Lordlar Kamarası “Brexit” (AB’den çıkış) yasasında AB vatandaşları lehine değişiklik yapılmasını istedi.

Birleşik Krallık’ta yaşayan 3 milyon yabancı AB vatandaşının haklarının korunmasıyla ilgili tasarı 256’ya karşı 358 oyla kabul edildi.

Oylamanın AB ile yapılacak müzakerelerin gecikmesine yol açması bekleniyor. DW haberine göre, İngiltere Lordlar Kamarası’nın Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasıyla ilgili yasada değişiklik yapılmasını öngören karar tasarısını kabul etmesi Başbakan Theresa May’ın “çıkış” takvimini tehlikeye soktu.

Muhafazakar Parti’nin Lordlar Kamarası’nda çoğunluğu bulunmuyor. İşçi Partisi tarafından sunulan karar teklifinin kabul edilmesinden sonra “Brexit” yasasının yeniden görüşülmek üzere Avam Kamarası’na havale edilmesi gerekiyor.

Bu durumda AB üyeliğini sona erdirecek prosedürle ilgili nihai oylamanın gecikmesi bekleniyor. Ancak Avam Kamarası’nın “çıkış” yasasını yeniden onaylayacağı ve Lordlar Kamarası’nın da bu karara uyacağı tahmin ediliyor.

Süreç uzayabilir

Başbakan May oylamadan önce yaptığı konuşmada “Brexit” yol haritasının değişmeyeceğini ve seçmene verdiği sözü ay sonuna kadar yerine getireceğini söyledi. İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda’nın kopuşundan da korkulduğundan Brexit süreci uzayabilir.

LONDRA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR