Brezilya Temer’e karşı ayaklandı

Post date:

Author:

Category:

Array

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’i ABD desteğiyle senato-yargı darbesi yaparak koltuğundan eden ve yerine geçen CIA ajanı Michel Temer’in koltuğu sallanıyor

Brezilya’nın ve Güney Amerika’nın en büyük kenti Sao Paulo’da binlerce kişi, yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Devlet Başkanı Michel Temer’in görevden alınması için gösteri yaptı.

ABD’nin Latin Amerika ülkelerine yönelik klasik darbe tekniği yerine Senato-yargı üstünden darbe yapma stratejisinin parçası olan Michel Temer’in devlet başkanlığı koltuğunu terketmesi için sanayi kenti Sao Paulo’da binler meydanlara indi. Kentin ana caddelerinden birinde toplanan protestocular, hükümette kabine sekreteri olarak görev yapan Devlet Bakanı Geddel Vieira Lima’nın tarihi Salvador kentinde sahip olduğu arazide imar yolsuzluğu için Kültür eski Bakanı Marcelo Calero’ya baskı yapmakla suçlanan Temer’i istifaya çağırdı.

Temer yönetiminin eğitim ve sağlık alanında ciddi kesintilere yol açabilecek bütçe açığını kapatma yasa tasarısını da kınayan eylemciler, Temer’in Dilma Rousseff’in yerine geliş şeklini kınadı. Eylemciler, Temer’in hükümet programlarında bu denli kapsamlı değişiklikler yapma yetkisi olmadığını ifade etti. Eylemcilerden Edva Aguilar, Dilma Rousseff’in hiçbir neden ve dayanak olmadan görevinden azledildiğini ve yeniden görevine iade edilmesini istediğini söyledi. Temer hakkındaki yolsuzluk iddialarını, önceki hafta görevinden istifa eden Calero geçen cuma dile getirmişti.

Hem ajan hem hırsız

Henüz 6 aydır iktidarda bulunan Temer hükümeti, bu iddialarla ikinci kez yolsuzluk skandalıyla gündeme gelmiş oldu. Dilma Rousseff’in avukatları, Sao Paulo mahkemesine bir inşaat firmasının eski üst yöneticisinin Temer’e 295 bin dolar rüşvet ödediğine dair belgeler sunmuştu. Wikileaks, paylaştığı 2006 tarihli bir belge, Temer’in ABD istihbaratı ile çalıştığı, CIA’ya bilgi verdiğini ve ABD ile görüşmeler yaptığını ortaya koyuyordu. T011’den bu yana Devlet Başkan Yardımcılığı yapan Temer, Rousseff hakkındaki azil davası süreci sona erene dek 6 aylığına devlet başkanlığı görevini üstlenmişti.

SAO POULO

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR