Brezilya’da bir eyalette iki günde 50’yi aşkın cinayet

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Resmi haber ajansı Brasil, Çarşamba günü saat 06.00 ile Cuma günü saat 06.00 arasında Ceara eyaletinde 51 cinayet işlendiğini duyurdu. Bu cinayetler günlük ortalamanın beş kat daha üzerinde bulunuyor. Sözkonusu eyalette yılın başından bu yana günde ortalama 6 cinayet işleniyordu.

Aşırı sağcı ve kadın düşmanı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro hükümeti Ceara’da güvenliği sağlamak için askeri güçler ve ulusal muhafızları gönderdi.

Cumhurbaşkanı, “Bu ciddi bir durum. Şehir savaşı halindeyiz, o zaman bu sorunu çözmek için insanlar göndermemiz gerekiyor” dedi.

Askeri polisler ücret artışı için müzakerelerin başarısız olması ardından bu hafta isyan kararı almıştı. Yerel medyaya göre, eyaletteki 43 askeri polis taburundan en az 10’u silahlı ve maskeli polisler tarafından kuşatıldı. Olaylar sırasında polis araçlarının çalındığı ve bazı tesislerde tahribat yaşandığı belirtiliyor.

Çarşamba günü merkez solcu senatör Cid Gomes, eyaletteki Sobral kentinde polis grevini greyder ile kırmak isterken, silahla yaralandı. Gomes’in durumunun istikrarlı olduğu bildirildi.

Brezilya medyasına göre 300’ü aşkın polis vandallık veya felç etme eylemlerinde bulundukları gerekçesiyle soruşturma veya disiplin cezalarına konu oldu. Savcının talebi üzerine Brezilya yargısı, Pazartesi günü polislerin blokaj eylemlerini yasaklama kararı almıştı.

8,8 milyon nüfuslu Ceara eyaleti bundan bir yıl önce, cezaevlerindeki koşulların sertleşmesinden memnun olmayan kriminal gruplar tarafından gerçekleşen 200’ü aşkın saldırıyla felç olmuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR