Brezilya’da cezaevi katliamı

Brezilya’da Amazonas eyaletine bağlı Manaus kentindeki cezaevinde çıkan isyan katliamla sonuçlandı. Vladimir Putin yönetiminin muhalefete göz açtırmadığı Rusya’da da 2016’da cezevlerinden 100 kişinin cesedi çıkarıldı

Brezilya’da bir cezaevinde uyuşturucu çeteleri arasındaki çatışmaların isyana dönüşmesi sonucu en az 60 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Brezilya basınında çıkan habere göre Amazonas eyaletine bağlı Manaus kentinde bulunan Anisio Jobim Cezaevi’nde çıkan isyanda en az 56 kişinin cesedine ulaşılırken, resmi kaynaklar bu sayının 60’ın üzerinde olduğunu duyurdu. Cezaevindeki isyanın 1 Ocak Pazar günü çete grupları arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle başladığı ve olaylar esnasında 12 gardiyanın da rehin alındığı bildirildi. Olaylar büyüyünce DAİŞ’vari görüntüler ortaya çıktı.

Başları kesildi

Amazonas Güvenlik Sekreteri Sergio Fontes, isyan sırasında birçok mahkumun başı kesilmek suretiyle öldürüldüğünü söyledi. Fontes, cezaevinde kontrolün sağlandığını, ancak aramalar devam ettikçe daha fazla cenazeye ulaşılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Brezilya’da cezaevlerinin koşullarının insani olmadığına dair birçok uluslararası kuruluş tarafından uyarılar yapılmıştı. Daha önce de ülkedeki cezaevlerinde ölümle sonuçlanan çatışma ve isyanlar yaşanmıştı.

MANAUS / ANF

EN SON EKLENENLER