Britanya Alevi Federasyonu Yeni Yönetimini Belirledi

Pazar günü İngiltere’nin Doncaster şehrindeki Alevi Kültür Merkezi-Cemevi salonunda 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiren Britanya Alevi Federasyonu (BAF) yeni yönetimini belirledi. İsrafil Erbil yeniden BAF başkanı olarak seçildi.

Yoğun bir katılımın olduğu kongrede delegeler“devletin değil, vicdanın Alevisi kalmak için laiklik mücadelesine devam edeceğiz” mesajı verdi.

ÇERAĞ’IN IŞIĞI YOLUMUZA, GÜLBANGLARIMIZ VİCDANIMIZA VE SAYGI DURUŞUMUZA EŞLİK ETTİ

BAF İnanç Kurulu dedelerinden Mehmet Yüksel, Hüseyin Gazi Metin dede tarafından delil uyandırıldıktan sonra, insanlık, barış, emek, demokrasi, eşitlik, adalet ve laiklik için yitirdiklerimize gülbang eşliğinde saygı duruşu başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını Turan Eser, Divan Üyeliklerini Semih Savaşel, İsmail İpek, NuralEkiztaş, Fatma Polat yaptı.

BAF Genel Başkanı İsrafil Erbil açılış konuşmasında “Britanya Alevi örgütlenmesinin ulusal sınırlar içine hapsolmayan, küresel bir hareket haline geldiğini” ifade ederek, “BAF’ın artık Avrupa’da, Türkiye’de verilen Alevi mücadelesinin her alanında olduğuna” vurgu yaptı. “BAF bileşenlerinin birlik ve beraberlik içindeki mücadelesi sonucu iki yıllık çalışmalarına bakıldığında, her güne bir ya da bir kaç faaliyetin ve çalışmanın konulduğuna” işaret etti. Erbil “tüm bu kazanımlar ve çalışmalar BAF üyesi AKM-Cemevlerininin ve üyelerinin eseridir” değerlendirmesi yaptı.

İsrafil Erbil İki yıllık kazanımların korunması, geliştirilmesi için, önümüzdeki sürece daha güçlü ve kararlılıkla yürümek zorunda olunduğunu ifade etti.

Tüm AKM Başkanları, Britanya Alevi Kadınlar Birliği, Britanya Alevi Gençlik Federasyonu, Britanya Alevilik Çalışmalar Grubu adına yapılan konuşmalarda birliğin, Alevi mücadelesine sahip çıkılmasının, cemevlerindeki eğitim, kültür, kadın ve gençlik çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine vurdu yapıldı.

İSRAFİL ERBİL GÜVEN TAZELEDİ

İkinci Olağan Genel Kurulu oy birliği ile Yönetim, Denetim ve Disiplin kurullarını seçti.İlk toplantısını Genel Kurulun ardından Doncaster Alevi Kültür Merkezi-Cemevi’nde yapan yeni seçilmiş yönetim kurulu üyeleri görev paylaşımını gerçekleştirdi.

BİRLİKTE AKP ASİMİLASYON PAKETİNİ VE SALDIRILARINI DURDURABİLİRİZ

BAF Genel Kurulu Türkiye’de yaşanan şiddet ortamındaki gelişmelerden dolayı yaşanan endişelerin arttığını ve ülkenin kritik bir süreçten geçtiğine vurgu yaptı.

Bu kritik süreçte özellikle Alevilerin büyük bir baskı, yaşam endişesi ve tehlike altında olduğunu belirtildi.

Genel Kurulda yapılan konuşmalar ve verilen mesajlarda, Aleviliği bitirmek, cemevlerini ve dedeleri devletleştirmek isteyen AKP’nin yeni saldırı paketlerini geri püskürtmek için Alevi hareketinin Türkiye ve Avrupa çapında birlikte mücadele zeminlerini yaratması talep edildi.

AKP hükümetinin tek taraflı asimilasyon dayatmalarına karşı etkili ve sonuç alıcı bir mücadele yöntemleri ve ortak mücadele sağlanmadığı taktirde, Alevi toplumun ciddi kayıplara ve tahribatlara maruz kalacağı belirtildi.

AKP’nin Türkiye’de yarattığı bu şiddet ortamında, radikal İslamcı cihadistlerin Alevilerin yerleşim birimlerine, cemevlerine kadar girip tehdit ettiği ortamda daha katılımcı, kararlı, uyumlu ve samimi bir mücadele ortamının yaratılmasına ve bunu birlikte hayata geçirerek, kavgamızın hane içinde birbirimiz tüketerek değil, mücadele enerjimizi hane içine rekabetlere boşaltarak değil, kavgamızın Aleviliği yok etmeye adamış zalimlerin zulmüne karşı vermemiz ve enerjimizi ise eşit yurttaşlık ve eşit haklar için sokakta direneceğimiz demokratik mücadele alanına taşınmasının gerekliliği ifade edildi.

GÖREV PAYLAŞIMI

BAF’ın 20 kişilik Yönetim Kurulu’nun kendi arasında yaptığı görev paylaşımı ile görev dağılımları şu şekilde oldu:

BAF – BRITANYA ALEVI FEDERASYONU YONETIM KURULU

GENEL BAŞKAN
Israil Erbil (Genel Başkan)
GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI
Zeynep Demir (Bşk.Yardımcısı) Aynur Akel (Bşk. Yardımcısı)
Tugay Hurman ((Bşk. Yardımcısı) İsmail Aslan (Bşk. Yardımcısı)
Mahmut Aydoğan ((Bşk. Yardımcısı)
GENEL SEKRETERLER
Savaş Hurman (Gen. Sekreter) Haydar Ulus (Gen. Sekreter)
GENEL SAYMANLAR
Nadide Köroğlu (Gen. Sayman) Canan Yeşiltepe (Gen. Sayman)
KÜLTÜR VE SANAT SEKRETERLİĞİ
Savaş Hurman
CENAZE FONU
Hüseyin Üzüm
EĞİTİM SEKRETERLERİ
Tugay Hurman Haydar Ulus
Canan Kaya
DİPLOMASİ-DIŞ İLİŞKİKLER VE HUKUK
Haydar Ulus Savas Hurman
PROJE VE KAYNAK YARATMA
Mahmut Aydoğan
BASIN VE YAYIN
Başkan ve BaşkanYardımcılar
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
Adil Sipar Zekeriya Armut
Kenan Ekiztaş Mehmet Sağ
Mehmet Durna Maksut Demir
Ali Ekber Aktepe Salman Macit

 

DENETLEME KURULU ÜYELERİ
Fatma Opan Reyhan Resul
Ali Demir Özcan Işık
Sabit Kurnaz

 

DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ
Elvan Akın İsmail İncedal
Erdal Pehlivan Haydar Yılmaz
Ali Polat

EN SON EKLENENLER