BU ACIYI TANIYORUZ…

Post date:

Author:

Category:

Newroz’da polis kurşunu ile katledilen Kemal Kurkut’tan ailesine şiirler, kitaplar, henüz bitirilmemiş bir kitaplık kaldı. Anne Sîcan Kurkut, kucağında fotoğrafla cümleleri boğazında düğümleniyor, teyzesi Yeter Zenginsu anlatıyor onun yerine: ‘Abim 1990’larda gitti. Bu ilk değil biz bu acıyı tanıyoruz…’

Amed Newrozu’na gitmek isterken, Evrim Alataş Caddesi üzerinde üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polis tarafından infaz edilen İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Kemal Kurkut’un Meletî’deki (Malatya) ailesi, 8 kare fotoğrafla son anlarına milyonların tanıklık ettiği Kemal’in hikayesini anlattı.

Kitaplık henüz bitmemiş

Teyzesi Yeter Zenginsu, Kemal’in odasına götürüyor. Çok kitap okuyormuş Kemal, hatta odasındaki kitaplığın yanında abisi ile yeni bir kitaplık yapmak için başlamış, o da yarım kalmış. Ahmet Kaya posteri, şiirler, enstrümanlar, masanın üzerinde ise son okuduğu kitap var: “Uçurtma Avcısı”. Masasında bir şişe su var, tıpkı Newroz’a girmek isterken vurulduğu günkü gibi. Duvarlarda fotoğraf albümü.

Bu ilk değil

Kemal’in annesi kucağında fotoğraf konuşamıyor, teyzesi Yeter Zenginsu anlatıyor. “Biz bu acıyı tanıyoruz, ilk değil” diyerek söze kardeşi İsmail’in 1990’larda PKK’ye katıldığını anlatarak başlıyor. “Dağa gitti, şehit oldu ama mezarı nerede bilmiyoruz ama ailede her çocuk onu tanıyarak büyüdü” diyen Yeter, cümlelerine şöyle devam ediyor: “Annemi ve babamı kaybettiğimizde ağlamamıştık ama abim için çok üzüldük, çok ağladık. Aradan yıllar geçti ama hala nerede olduğunu bilmiyoruz. Ailede ister istemez duygusal bir bağlılık var ve abim hepimizi etkiliyor. Çocuklarımız bu zulmü, acıyı, baskıyı birebir yaşıyor ve farkındalar her şeyin. Kemal de abim gibi şehit oldu.”

Ankara Katliamı gülüşünü soldurdu

“Doğduğunda yanındaydım… Çocukluğundan bu yana yüzünden gülüşünü hiç eksik etmezdi ama Ankara Katliamı’na tanık olduktan sonra çok az güler oldu. Onu tedavi eden şey müzikti, çok severdi, canı sıkkın olsun, sinirlensin eline bağlama ya da gitar alır ve çalmaya başlardı” diyerek Kemal’i anlatıyor teyzesi Zenginsu.

Günlüğüne ne yaptılar!

Kemal’in annesine bağlılığından bahseden Zenginsu, şunları dile getiriyor: “5 yaşındayken babasını kaybetti ve ablam Sîcan ne ona ne de abilerine babalarının eksikliğini hissettirmemek için elinden geleni yaptı. Tarlada, bağda, bahçede çalışır okul dışında harçlığını çıkarırdı. Newroz’a gitmeden bir gün önce komşunun köpeğini bağlamışlardı, hayvanı çözdü ve ‘özgür bırakın şu hayvanları’ diyerek tepki gösterdi. Son zamanlarda yazmaya da merak salmıştı. Bir günlüğü vardı, son gece saat 02.00’ye kadar bir şeyler yazdı. Çantasındaydı, ne yaptılar bilmiyorum.”

Her şeyi o fotoğraf gösterdi

Fotoğrafı çeken gazeteciye teşekkür eden Zenginsu, “O fotoğraf olmasaydı Kemal’in zalimce katledilmesinin üzeri örtülecekti” diyor.

Bir halayı çok gördüler

Zenginsu, son olarak şunları dile getiriyor: “Oraya bomba patlatmaya değil, halay çekmeye gitti ama bir halayı bile çok gördüler yeğenime. Onun kanını yerde bırakmayacağız ve bunu yapanlardan hesap soracağız. Kemal kendine kütüphane ve fotoğraf köşesi yapıyordu. Evin her odasında bir eşyası var, bir emeği var. Kütüphanesine ve yaptığı fotoğraf köşesinin tadını çıkaramadan aldılar onu bizden…”

Kemal’i binbir emekle büyütmüştü

Kemal’in ardından kurulan yas evinde annesi Sîcan Kurkut, acılarını başsağlığına gidenlerle paylaşmaya çalışıyor. Sîcan’ın elinde Kemal’in fotoğrafları, birkaç kelime etmek için ağzını açmaya çalışıyor ve ağıtlarla boğazı düğümleniyor.

Polisler serbest yayın yasak

Amed Newrozu’nda Kemal Kurkut’un polislerce gazetecilerin gözü önünde infaz edilmesine ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili önceki gün gözaltına alınan polisler serbest bırakıldı. Görüntüler ve görgü tanıklarına rağmen serbest bırakılan polisler hakkında etkin soruşturma yürütülüp yürütülmeyeceği de akıllarda soru işareti. Konuya ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Valiliği ise Kurkut’u öldüren polislerin açığa alındığını duyurdu. Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kemal Kurkut’un kontrol noktasındaki polisler tarafından infaz edilmesine ilişkin yayın yasağı getirdi.

MELETÎ/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR