‘Bu anayasa değişiklik paketine hayır demeliyiz’

AKP tarafından sunulan ve MHP tarafından da desteklenen 18 maddelik Anayasa değişiklik teklifinin ilk tur oylaması sona erdi. 2. tur oylamada nasıl bir sonuç çıkacağı merakla beklenirken, 12 Eylül askeri yönetim döneminde yargıçlık yapmış Av. Mehmet Tural, değişiklik teklifini PİRHA’ya değerlendirdi.

12 Eylül darbe döneminde bile hukuk bu kadar ayaklar altına alınmamıştı diyen Tural, “ Yargı bugünkünden kat be kat daha bağımsızdı. Özellikle sulh ceza mahkemeleri, özellikle seçilmiş, görevlendirilmiş ve siyasi gücün talimatlarını uygulayan bir mekanizmadır. Türkiye’nin bir an evvel bu durumdan çıkması lazım” dedi.

Av. Tural “ Bu ülkede yaşayan sağcısı, solcusu, Kürdü, Türkü, Müslümanı, Alevi’si, inananı, inanmayanı eğer sahip oldukları hak ve özgürlükleri ileriki günlerde yaşamak istiyorsa, kendi çocuklarının yüzüne utanmadan bakabilecek bir yaşam istiyorsa, kesinlikle bu anayasa paketine karşı çıkıp hayır demek durumundadır. Aksi halde hiçbir kişinin, kurumun gelecekte güvencesi olmaz.” dedi.

Av. Tural bir hukukçu olarak “İşin formel kısmının bu kadar gelişigüzel hazırlandığı bir taslak 82 anayasasında bile yoktu” diyerek, bu kadar acemice, yasa yapma tekniğine aykırı yasa metni hiçbir yerde göremezsiniz” ifadesini kullandı.

“Anayasalar niçin yapılır?” diye soran Av. Tural “İnsanların huzurunu, hak ve adaletini sağlamak, toplumda barışın ve düzenin kurulması için yapılır. Belirli kişi ve zümreleri korumak, onlara zırh getirmek veya güvenliğini sağlamak için yapılmaz. Bu anayasa da toplumun huzuru ve barışını bulmak mümkün değildir” dedi.

Evrensel hukuk kurallarının varlığına işaret eden Av. Tural “ Evrensel hukukta zulme karşı direniş hakkı vardır. Direniş toplumsal tüm katmanların bir arada olmasıyla olur. Aleviler  de bu direniş hattında yer almalıdır” dedi.

Diren Keser/MERSİN

EN SON EKLENENLER