‘Bugün tekrar katledildiler’

Roboski’de TSK tarafından yapılan bombardımanda yaşamını yitiren 34 yurttaş için Amed’te dikilen ‘Roboski Anıtı’ polislerce kaldırıldı. Konu ile ilgili gazetemize konuşan HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Roboski’de bombalananların tekrar katledildiğini söyledi

Şirnex’in (Şırnak) Qileban (Uludere) ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de TSK tarafından yapılan bombardımanda hayatını kaybeden 34 yurttaş için, 30 Aralık 2013’te Amed’in Kayapınar ilçesindeki Rojava Parkı’nda dikilen “Roboski Anıtı”, sabah saatlerinde kaldırıldı. Sabah saatlerinde anıtın bulunduğu parka polis eşliğinde getirilen iş makineleri heykeli parçalayarak kaldırdı. Füze maketleri ve ağıt yakan kadın heykelini yerinden söken polisler, katledilen 34 yurttaşın isminin yazılı olduğu mermerleri ise parçaladı. Parka giren iş makinelerinin bir bankı kırarak ağaç ve çiçeklere zarar verdiği de görüldü.

‘Bir suçun itirafıdır’

Heykelin parçalamasına ilişkin gazetemize konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Roboski Katliamı’nın faillerinin hala ortaya çıkarılmadığını aktararak, “Roboski’nin failleri katliamın ilk yaşandığı andan itibaren iktidar tarafından korumaya alındı. Ve o günden bugüne roboskililer üzerinde sürekli bir baskı ve müdahale oldu. Katliamı simgeleyen tek anıt vardı onu da bugün kayyum kaldırdı. Bu aslında bir suçun itirafıdır. Suçlu olmamış olsalardı aslında bu kadar saldırmaz ve bunları yapmazlardı” dedi.

‘Aynı acıyı yine yaşayacaklar’

Anıtın kaldırılması ile birlikte Roboski de katledilenlerin bugün bir daha katledildiğine dikkat çeken Danış Beştaş, “Roboskili anneler bu haber aldıktan sonra bugün tekrardan kahrolacak ve o acıyı bugün tekrardan yaşacaklar” sözlerini kullandı.

‘Katliam unutturulmayacak’

Roboski Katliamı’nı unutturmayacaklarının altını çizen Danış Beştaş, “Artık Kürdün varlığına bile tahammül edemiyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar biz bu katliamı unutturmayacağız. Er ya da geç bunlar ortaya çıkacak” dedi.

Heykeltıraş Suat Yakut tarafından yapılan anıtta, 8 füze maketi, avuçlarını açmış ağıt yakan kadın heykeli etrafında katliamda yaşamını yitiren 34 kişinin isimlerinin yazılı olduğu mermerler bulunuyordu.

EN SON EKLENENLER