Bülbül, Gül’e Alevi açılımını sordu

kemal_bulbul_psakdPir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “3. Köprü hakkındaki açıklamanız temsil ettiğiniz görevin ve makamın ciddiyeti ile uyuşmuyor. Başbakan Türkiye’yi kendi zihniyetinden ibaret sansa da köprü sadece Yavuzu ecdat belleyen kanlı tarih savunucularına hizmet vermeyecek. Bırakınız köprüyü, projeyi de Alevi Açılımı ne oldu?” diye sordu.

İşte basın açıklaması:

BASINA ve KAMUOYUNA;

Sayın Cumhurbaşkanı 3. Köprü hakkındaki açıklamanız temsil ettiğiniz görevin ve makamın ciddiyeti ile uyuşmuyor! 3. Köprüye “Yavuz” adı verilmesi basit bir olay değildir. Bu isim köprüye kasten ve açıkça biz Alevileri aşağılanmak, ötekileştirilmek, aba altından sopa göstermek ve kanlı bir tarihin hatırlatılmak için verilmiştir. İki kıtayı bağlayan, Doğu – Batı kavşağı olan bir köprünün adı birilerini memnun etmek için biz Alevilere zulüm, sürgün, katliam ve kırımı reva gören “Padişah Efendinin” adı verilemez. Başbakan Türkiye’yi kendi zihniyetinden ibaret sansa da köprü sadece “Yavuzu” ecdat belleyen kanlı tarih savunucularına hizmet vermeyecek. Bırakınız köprüyü, projeyi de “Alevi Açılımı” ne oldu?

Sayın Cumhurbaşkanının demecinden “3. Köprünün adı Yavuz Sultan Selim olsun da başka bir devlet projesine Hacıbektaş veya Pir Sultan Abdal adı verelim!” anlaşılıyor. Bizim amacımız “Bir devlet projesine Hacıbektaş veya Pir Sultan Abdal adı verilmesi” değildir. Serçeşmemiz Hünkar Hacıbektaş Veli’nin adı ilim, irfan, edep, haya, kemalet, sevgi ve aşk ile dünya insanlık tarihinin evvel, ahir değerlerine nakşolmuştur. Piri Piran Pir Sultan Abdal yaşamı, eylemi, söylemi ile sadece Alevilerin değil, dünya insanlığının ortak değeri haline gelmiştir. Osmanlı’dan süregelen inkarcı ve katliamcı zihniyet Koçgiri’den başlayan, Dersim, Kırıkhan, Ortaca, Elbistan, Hekimhan, Maraş, Malatya, Sivas, Çorum, Madımak, Gazi, Ümraniye ile devam eden sistematiktik bir politika halini almıştır. Günümüzde “Kapı işaretlemeleri” başbakanın dolaylı ve direk tehditleri, istihbarat raporlarında “Potansiyel suçlu” tanımları ile hedefteyiz!!! Bu hakikatler ortada dururken köprüye Pirimizin, “Esaslı bir devlet projesine” Hünkarımızın adını verseniz neye yarar ki? Sayın Cumhurbaşkanım öncelikle devlet olarak yüzleşmek hakikatlerle yüzleşmeniz gerekir.  13 Gün sonra anmasını yapacağımız Madımak Katliamını da Yavuz, Kuyucu Murat Paşa, Topal Osman, Sakallı Nurettin ve Sabiha Gökçen gibi katilleri ecdat bilen devlet zihniyeti yaptı.

Biz Aleviler devlete, hükümete güvenmiyoruz. Bu somut ve derin kaygımızı azaltmak için devletin öncelikli olarak yapması gerekenler;

  1. Madımak Oteli Utanç Müzesi olmalıdır.
  2. Yüzyıllar önce “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen Hünkar Hacıbektaş’a saygı için Hacıbektaş ilçesine “Doğa ve Toplum Bilimleri” üniversitesi kurulmalıdır.
  3. Sivas’taki mevcut devlet üniversitesinin adı Pir Sultan Abdal Üniversitesi olmalıdır.
  4. “Tunceli” adı derhal resmi kayıt, evrak ve tabelalardan silinmeli Dersim yazılmalı ve Dersimdeki mevcut üniversitenin adı Seyit Rıza Üniversite’si olmalıdır.
  5. Antalya, Murat Paşa İlçesinin adı Kuyucu Murat Paşa’dan gelmektedir. İlçenin adı değiştirilmelidir.
  6. TBMM’de Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmalıdır. Milletvekilleri, bilim ve hukuk insanları, Alevi kurum yöneticilerinden oluşacak komisyon gerekli araştırmaları yapmalı, araştırmanın hukuki, insani, vicdani sonuçlarına göre devlet MADDİ ve MANEVİ ÖZÜR dilemelidir. (19 Haziran 2013)

Kemal BÜLBÜL

PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI

 

EN SON EKLENENLER