Buldan: İktidarınız için siyasetçilerimizi rehin tutamazsınız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP milletvekillerine yönelik 4 Kasım’da düzenlenen operasyonunun birinci yılına dair konuşan TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, “Türkiye’nin demokratikleşmesini istiyorsanız hukuksuzluklara derhal son verin. Kendi iktidarınızı ayakta tutmak adına siyasetçilerimizi rehin tutamazsınız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016’da düzenlenen operasyonunun birinci yılında HDP İstanbul İl Örgütü, Galatasaray Meydanı’nda açıklama yaptı. TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP milletvekili Hüda Kaya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, HDP İstanbul il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği açıklamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için “Barışın teminatı Öcalan’dır! Öcalan özgür olmadan barış olmaz! Barışın olmadı ülkede özgür ve ortak yaşam olmaz!”, “Bizler barışın kararlı savunucuları Öcalan’ın özgürlüğü için durmayacağız” dövizleri taşındı.
‘DEMOKRATİK SİYASETE EN BÜYÜK DARBEDİR’
Açıklamayı yapan HDP İstanbul İl Yöneticisi Hevin Kınay, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 11 milletvekilinin gece operasyonu ile gözaltına alınıp tutuklanmasının Türkiye siyasi tarihine 4 Kasım darbesi olarak geçtiğini söyledi. Kınay, 4 Kasım’ın OHAL sürecinde demokratik siyasete vurulan en büyük darbelerden biri olduğunu dile getirdi.
“Türkiye’deki mevcut yargı sistemi içerisinde, farklı savcılıkların aynı anda harekete geçirilmesi, farklı dosyalardan aynı anda operasyon yürütülmesi ve milletvekillerinin gayri hukuki şekilde tutuklanmalarını öngören bir mekanizma yoktur” diyen Kınay, “Eşzamanlı yapılan bu saldırı bile operasyonun hukuki değil siyasi olduğunun yeterli bir kanıtıdır. Temmuz 2015’ten itibaren yapılan siyasi operasyonlarda çoğunluğu HDP ve bileşeni partilerin yönetici ve üyeleri olmak üzere 10 binden fazla kişi gözaltına alınmış, 3 bini aşkın kişi tutuklanmıştır. HDP’li milletvekilleri hakkında çok sayıda fezleke düzenlenip TBMM Başkanlığı’na gönderilmiştir” dedi.
‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’
Hukuksuzlukları asla kabul etmeyeceklerini vurgulayan Kınay, “Çok değil yakın bir zaman sonra bütün sonuçları ile daha iyi anlaşılacak olan bu hukuksuzluklara karşı demokrasi ve hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Bizler, Türkiye halklarını on yıllar sürecek bir cendereye sıkıştırmak, ‘tek adam yönetimi’ne mahkum etmek isteyenlere karşı dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koyacağız. Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz. Faşizmi kurumsallaştırmaya çalışan iktidar karşısında en geniş demokrasi mücadelesinin verilmesi için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
‘BUNUN ADI REHİN ALMADIR’
Kınay’ın ardından konuşan TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ise 4 Kasım operasyonunun hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu dile getirerek, “Yapılan açık bir rehin almadır. Türkiye’de 6 milyonun oy verdiği bir partinin 9 milletvekili şu anda bile rehin tutuluyor” dedi. Hukuksuzlukların bir an önce son bulması gerektiğini kaydeden Buldan, tutuklu seçilmişlerin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı. Hükümete seslenen Buldan, “Türkiye’nin demokratikleşmesini istiyorsanız bu hukuksuzluklara derhal son verin. Kendi iktidarınızı ayakta tutmak adına bizim siyasetçilerimizi rehin tutamazsınız. Bu ülkeyi bu duruma getirenler iyi bilmeliler ki Türkiye’de barışın, demokrasinin panzehri içeride tutulan milletvekillerimizdir. Çok geç değil. Bu ülkenin toplumsal barışa ihtiyacı var. Bunun için de yürüttüğünüz hukuksuzluklara bir an önce son verin” diye konuştu.
‘O GEMİ LİMANA VARACAK’
Tutuklu seçilmişleri selamlayan Buldan, “Eş genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’a söz veriyoruz: Mutlaka kazanacağız. Sayın Demirtaş’ın dediği gibi, o gemi limana varacak. Biz o gemiyi o limana ulaştıracağız” dedi.
ÖCALAN DÖVİZİ GÖZALTI GEREKÇESİ OLDU
“HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganları ile biten açıklamanın ardından “Barışın teminatı Öcalan’dır! Öcalan özgür olmadan barış olmaz! Barışın olmadığı ülkede özgür ve ortak yaşam olmaz!” dövizini taşıyan, ismini öğrenemediğimiz bir il yöneticisi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin ise taşıdığı döviz olduğu belirtildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR