BUPAR’ın anketine göre yarın seçim olsa AKP kaybediyor: Millet İttifakı önde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye, ekonomik krizle boğuşurken, BUPAR’ın yaptığı anket, Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’nin oy kaybına uğradığını ortaya koydu. Araştırma,1-30 Aralık tarihleri arasında 12 ilde yüz yüze görüşmeyle gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanlara, “Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa  ikinci turda kim kazanır” diye  soruldu. Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 42.1; CHP ve İYİ Parti’nin oluşturdugu Millet İttifakı’nın oyu yüzde 43.2 olarak belirlendi. Yurttaşların yüzde 14.7’si “Fikrim yok” yanıtını verdi. 

KİM, NE OY ALIR? 

Bugün milletvekili seçimi olsa partilerin alacağı oy, kararsızlar dağıtıldığında şöyle şekillendi: AKP yüzde 30.5. 

CHP, yüzde 27.9. İYİ Parti yüzde 15.5. HDP yüzde 11, MHP yüzde 7. DEVA Partisi yüzde 2.5. Gelecek Partisi yüzde 1. Saadet Partisi yüzde 1.5. Diğer, 2.1. Yurttaşlara, “Başkanlık sistemi ülkenin sorunlarına çare oldu mu” diye de soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 25.6’sı “Evet”, yüzde 54.8’i “Hayır”, yüzde 19.6’sı “Fikrim yok” dedi. 

ERKEN SEÇİM SORUSU 

Muhalefetin erken seçim çağrılarının da seçmende karşılık bulduğu ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 49.2’si “Erken seçim olmalı” dedi. Yüzde 4.6 “Fark etmez”, yüzde 37.6 “Zamanında yapılsın” yanıtını verdi. Yüzde 8.6 ise soruyu yanıtsız bıraktı. Muhalefetin “parlamenter sisteme” dönüş çalışmalarının da yurttaşta karşılık bulduğu ortaya çıktı. Yurttaşların yüzde 42.1’ü “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sürsün” derken, yüzde 43.2 “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilsin” dedi. Ekonomik kriz ve pandemide yaşanan sıkıntıların yurttaşı iktidardan uzaklaştığı görüldü.

Araştırmaya katılanlara “Sizin ve ailenizin ekenomik dunumu son üç yıla göre nasıldır” diye soruldu. Yüzde 69.2 “Daha kötü”, yüzde 9 “Aynı”, yüzde 8.3 “Daha iyi” yanıtını verdi. CHP, İYİ Parti ve Saadet Parti’nin başını çekip 6 siyasi partinin oluşturduğu Millet İttifakı’nın parlamenter sisteme dönme önerisinin karşılık bulduğu da görülüyor. Seçimin sonucunu belirleyecek nokta ise seçmene göre 2. tur. Verilere göre ilk turda hiçbir adayın yüzde 50’lik barajı geçemeyeceği ortaya çıkarken ikinci turda HDP seçmenin oluşturduğu blok sonucu belirlemede en önemli etken olarak göze çarpıyor. 

ZAMLARIN ETKİSİ

BUPAR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akaltun, son anketle ilgili olarak Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, HDP seçmenin Millet İttifakı’na daha yakın olduğunun altını çizerken şöyle konuştu: “HDP seçmeni bu tavrını devam ettirirse, olası cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı daha şanslı olacaktır. Cumhur İttifakı kendi seçmen tabanını konsolide edebilmesi için ekonomik krizin yarattığı tahribatı ortadan kaldırması gerekir, maaşlara yapılan yüksek zam, 18 liraya çıkan dolar kurunun 13 TL’ye indirilmesinin olumlu sonuçlar yaratacağı düşünülüyordu. Ancak elektrik, kira, doğalgaz, akaryakıt ve gıdaya gelen yüksek zamlar, Cumhur İttifakı’nın bu hesaplarını altüst etmiş durumda. Ekonomide yurttaşın kabul edeceği iyileşmeler olmaması durumunda, Cumhur İttifakı için yapılacak ilk seçim, ciddi sorun oluşturabilir.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR