“Burası Duyguların Bellek Mekanı Olarak Hafızalara Kazınacak”

Post date:

Author:

Category:

Cumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray Meydanı’ndaki 632. buluşmalarında 1992 yılında gözaltında kaybedilen, üniversite öğrencileri Hüsamettin Yaman ve Soner Gül'ün akıbetini sordu.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da idamlarının 45. yılıdönümünde anıldığı oturmada, Cumartesi Anneleri Çeşmesi'nin açılışını yapan Dersim Mazgirt Belediye Başkanı’nın mektubu da okundu.

Buluşmaya katılan CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da ““Her günümüz acı dolu daha dün 2 çocuk uykularında öldürüldü. Ne denir ne söylenir artık gerçekten bilemiyorum. Bugün 6 Mayıs Deniz’lerin idamı buradan anıları önünde saygı ile eğiliyorum” diye konuştu.

“Bizler yaşamdan yanayız”

1994’te gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin'in kardeşi İrfan Bilgin, gözaltında kaybedilenlerle ilgili davalarda devletin cezasızlık ve zaman aşımı uygulamasına tepki gösterdi, “Bizim dosyada 12 tanık var nasıl ipucu olmaz” dedi.

Kaybedilen Hüsamettin Yaman’ın abisi Feyyaz Yaman ise şöyle konuştu:

“22 yaşındaydı. Üzerinden tam 25 sene geçti, çeyrek asır sonra konuşuyoruz. Tıpkı diğer kayıplarımız gibi peşinde olduğumuz davalar sonlandırılmıyor. Hukuk denilen insanlığa ait adalet özlemi insanlığa özgüdür.

“45 yıl önce üç fidan dışında bu coğrafya çok daha önce tarihlerden başlayan ölümlerin toprağı oldu. Kardeşimin ve Soner’in yok edilişini hukuk havada bırakıyor. Bu mekan bundan önce ve sonra bu duyguların bellek mekanı olarak hafızalara kazanacak. Tıpkı Taksim Meydan’ı, Suriçi gibi. Bizler yaşamdan yanayız. Yaşayanlar Newroz ateşlerinde, Hıdırellez ateşlerinde yaşamaya devam edecekler.”

“İtirafa rağmen dosyada ilerleme yok”

Cumartesi Anneleri/İnsanları adına Ümit Efe tarafından okunan basın açıklamasında İstanbul Üniversitesi öğrencisi Hüsamettin Yaman ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Soner Gül'ün öğrenci hareketinde yer almaları nedeniyle gözaltı ve işkenceye maruz kaldıkları belirtildi:

“4 Mayıs Pazar günü ağabeyi Feyyaz Yaman'ı iş yeri telefonundan arayan bir kişi ‘Hüsamettin, Soner Gül ile birlikte Fındıkzade'de gözaltına alındı. Hayatlarından endişe ediyoruz. Bir an önce polise başvurun’ dedi. Yaman ve Gül Aileleri önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ardından devletin ilgili tüm kurumlarına başvurdu. Hüsamettin ve Soner'in gözaltına alındığı kabul edilmedi. Girişimlerini sürdüren Yaman Ailesi 2 yıl boyunca polis takibinde tutuldu.

“Eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, Yaman ve Gül'ün gözaltında işkenceyle katledildiğini itiraf etti, son sözlerinin ise ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ olduğunu söyledi. Buna rağmen dosyada hiçbir ilerleme kaydedilmedi.” (ÇT)

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR