Burundi’de şiddet durmuyor: 50 ölü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Afrika ülkelerinden Burundi’nin çeşitli bölgelerinde son bir ay içinde yaşanan şiddet olaylarında 50’ye yakın kişinin öldüğü açıklandı

Ülkedeki İnsan Hakları Topluluğunun (ITEKA) hazırladığı raporda, Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın üçüncü kez iktidara gelmesine karşı olduğunu açıklayan muhaliflere yönelik şiddetin sürdüğü kaydedildi. Ülkede çok sayıda sivilin kaçırıldığı, işkenceye maruz kaldığı ve sebepsiz yere gözaltına alındığı savunulan raporda, yaşanan şiddet olaylarında çoğu muhalif 50’ye yakın kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Raporda ayrıca iktidarı destekleyen gençlik örgütlerinin muhaliflere baskı yaptığı ve şiddet olaylarının en çok başkent Bujumbura, Gitega ve Kayanza bölgelerinde yaşandığına yer verildi. Burundi’de 10 yıldır iktidarda olan Nkurunziza’nın, hükümetle silahlı gruplar arasında Ağustos 2000’de imzalanan Aruşa Anlaşması’nda yer alan “devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine” ilişkin maddeye rağmen Nisan 2015’te üçüncü kez devlet başkanlığı için adaylığını açıklamasının ardından ülkede siyasi kriz ve şiddet olayları başlamıştı. 400 binden fazla kişi, komşu ülkelere sığınmak zorunda kalmıştı.

BUJUMBURA

Önceki İçerikDAİŞ tüm mirası yok edemedi
Sonraki İçerikNo Pasaran
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR