BÜYÜK CENK BAŞLADI

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Minbic ve Tabka’dan sonra kuşatmayı tamamlayarak Rakka kapılarına dayanan Demokratik Suriye Güçleri, dün tarihi bir açıklamayla Rakka’nın özgürlüğü için büyük savaşı başlattıklarını duyurdu

DAİŞ’i Girê Spî, Minbic, Hol, Tabka, Azadi Barajı ve Mansura’dan defeden Demokratik Suriye Güçleri (QSD) doğu, batı ve kuzeyden kuşattıkları Rakka kentine de hamle başlattı. Kadınların köle pazarlarına çıkarıldığı Rakka’yı özgürleştirme hamlesi, Büyük Savaş (Büyük Cenk) olarak nitelendirildi.

Eski adı Kallinikos olan Fırat kıyısında, barajların yanı başında olan, Irak kentleri ile Halep, Şam ve Akdeniz arasındaki bağlantıyı sağlayan stratejik Rakka kentini özgürleştirme hamlesi, 6 Haziran sabahı başladı. Türkiye, ABD ve Rusya genelkurmay başkanları ve iki ülkenin başkanlarıyla görüşmeler yapmasına rağmen TSK hamleye dahil edilmedi. Türkiye, Katar, Suudi Arabistan destekli ÖSO grupları, Rusya’nın Şehba’da tuttuğu Fırat Kalkanı grupları da hamleye katılmadı. Büyük Savaş (Büyük Cenk) olarak adlandırılan hamle için QSD Genel Komutanlığı, Nisan ayında DAİŞ’ten temizlenen Rakka’nın kuzeyindeki Hezime beldesinde 6 Haziran’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çok sayıda komutan, Rakka Sivil Meclisi üyeleri, Rakka aşiret temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Ulusal ve uluslararası çok sayıda basın mensubu tarafından takip edilen basın toplantısında konuşan komutanlardan ve Resmi Sözcü Talal Ali Silo şunları söyledi: “Biz bugün çettelerin kendilerine merkez olarak kullandığı Rakka’yı bu çetelerden özgürleştirmek için büyük savaşımızı başlatıyoruz. Bu büyük savaşa katılacak güçler şunlardır; YPG, YPJ, Devrimci Ordu (Ceyş El Sıwar), Cebhet El-Ekrad, Lîwa El-Şemal El-Dîmoqratî, Hêzên Eşîran, Mexawîr Humis Tugayı, Siqûr El-Reqqa, Lîwa El-Tehrîr, El-Selaciq Tugayı, Senadid Güçleri, Süryani Halk Meclisi Güçleri, Minbic Askeri Meclisi Güçleri, Dera Zor Askeri Meclisi Güçleri, Özsavunma Güçleri ve Nuxbe Gücü.”

Engellemeye çalıştılar

Qereçox’a yapılan saldırıya vurgu yapan Silo şöyle devam etti: “Bu savaş Rakka Sivil Meclisi, Suriye Demokratik Meclisi, Aşiret büyükleri ve Bölgenin önde gelen isimlerinin desteği ile başlamaktadır. Rakka’yı özgürleştirecek olan ‘Büyük Savaş’ın başladığını müjdeliyoruz. Güçlerimiz, Uluslararası Koalisyon ile ortaklaşa hazırlanan askeri planları yerine getirmek için, güçlerimiz büyük bir moral ve hazırlık ile kendisini savaşa hazırlamıştır. Qereçox örneğinde görüldüğü gibi, farklı güçler bu tarihi atılımı engellemeye kalkıştı. Ancak bu beyhude çabaların tümü boşa çıkarılarak, saldırının amacına karşı irademiz daha da güçlendi ve terörizme karşı mücadele ısrarımız daha da arttı. Qereçox şehitleri bizlere meşale oldu. Anılarına sahip çıkarak, büyük savaşın başarısını şehitlerimizin ruhuna armağan edeceğiz.”

Rakkalı gençlere çağrı

Gençlere çağrı yapan Silo, “Rakka halkımızı, düşman merkezlerinden, hassas noktalardan ve savaş alanlarından uzak durmaya çağırıyoruz. Güçlerimiz etrafında birleşin, güçlerimize destek olun ki görev ve sorumluluklarımızı yerine getirelim. Rakkalı gençleri de, şehirlerini kurtarmak için saflarımıza katılmaya çağırıyoruz. bu Büyük Savaşa katılan tüm güç ve gruplarını komutan ve savaşçılarını selamlıyor, üstün başarılar diliyoruz. Tüm din ve mezheplerden oluşan ve teröristlere karşı direnen halklarımızı selamlıyoruz. Mücadelemizi dünya kamuoyuna duyuran ve görüntüleri ile güçlerimiz ile birlikte yürüyen tüm gazeteci ve basın mensubu arkadaşları selamlıyoruz” dedi. Soruları da yanıtlayan Silo, hamlenin Rakka’nın doğu, kuzey ve batısından başlatıldığını kaydederek, “Güçlerimiz batı kolundan kente girme aşamasına geldi” dedi.

Rusya iddialarına yanıt

Silo, Rusya ve Türkiye’nin savaşçılar ile anlaştığı ve DAİŞ’in kenti boşaltacağı yönündeki iddialarına şu yanıtı verdi: “Güçlerimizin çetelerin kentten çıkması üzerine anlaşma yaptığına ilişkin söylentiler doğru değildir. Bu bizim yöntemimiz değildir ve halkımıza karşı sorumluluğumuz var.” Rakka Sivil Meclisi üyesi Firas Memduh de, “Tüm dünyanın Rakka’nın DAİŞ teröründen kurtarılması hamlesinin ilanını beklediği bu tarihi dakikalarda, Rakka Sivil Meclisi olarak QSD’nin sözünü yerine getireceğini, Suriye topraklarının büyük bir kısmını teröristlerden kurtardığı gibi Rakka’yı da kurtaracaklarını bildiriyoruz” dedi. Firas Memduh, “Bijî QSD’ê, Şehîd Namirin, Bijî Yekîtiya Sûriyeye Demokratîk” sloganları attı.

Kente girdiler

Federatif güçler, hızla ilerleyerek akşam saatlerinde doğu cephesinden Rakka’nın Almashalab Mahallesi’ne girdi. Mahalledeki çatışmalara ilişkin ise ayrıntılı bilgiye ulaşılamadı. Rakka’nın kuzey batısındaki 4 köy de kurtarıldı. Bu köylerdeki çatışmalarda, DAİŞ 36 kayıp verdi. Hawî Hewa, Yaarûb ve Ebû Sûs köylerinde çatışmalar devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR