Büyük operasyon öncesi siviller güvenli bölgelere alınıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka’yı özgürleştirmek için kuzey ve doğudan kuşatmaya alan QSD’li savaşçılar batıdan da kente 3 kilometre mesafeye kadar yaklaştı. Savaşçılar adım adım kent merkezine doğru ilerlerken sivilleri de zarar görmemeleri için güvenli alanlara yerleştiriliyor

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun 4’üncü aşaması kapsamında Rakka’ya dönük operasyonları devam ediyor. Kente kuzey, doğu ve batıdan ilerleyen savaşçılar, kuzeyden El Esadiye köyünü alarak, 2 kilometreye kadar yaklaştı. Doğudan Rakka Samrat köyünü alan savaşçılar ile kent arasında bir kilometre kalırken, batıdan ise Hawi Hawa köyüne giren savaşçılar, kentte 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Batıdan Ednaniyê, Bîr Haşim, Yaarub, Seggûra ve Ebu Sûs köylerini kuşatmaya alan savaşçılar ile DAİŞ arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Savaşçılar adım adım kent merkezine ilerliyor

Mensûra ve Azadi Barajı’nın özgürleştirilmesi ile Rakka ve diğer Suriye kentleri arasındaki bağlantı kesilirken, savaşçılar adım adım Rakka kent merkezine ilerliyor. Doğu ve kuzeyden kuşatmalarını tamamlayan savaşçılar, batıdan da kent kuşatmasını tamamlamayı hedefliyor. Bu kapsamda Qehtanîye kasabası ve Xatunîyê köyü DAİŞ’ten arındırılırken, bu iki bölge DAİŞ’in QSD savaşçılarına dönük gerçekleştirdikleri saldırıların merkezi olarak biliniyordu. Bu alanda köylere yönelik operasyonların tamamlanması halinde, kente yönelik operasyonun başlaması bekleniyor.

Operasyon öncesi siviller güvenli alanlara taşınıyor

Artık kent merkezini takip eden savaşçılar, kent içindeki DAİŞ hareketliliğini izliyor. Kentte yönelik büyük operasyona hazırlanan savaşçılar, Rakka etrafında mevzilenmeye devam ediyor. Ağır silahların da kent etrafında koşullandırıldığı görülürken, savaşçılar alanda bulunan sivilleri zarar görmemeleri için güvenli alanlara taşıyor.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR