Calais mülteci kampı boşaltılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Fransa’nın Calais mülteci kampındaki yaklaşık 6 bin 500 mültecinin ülkenin çeşitli yerlerindeki sığınmacı kabul merkezlerine gönderilmesi planlanıyor. Ancak yardım örgütleri kampta yaklaşık 8 bin 100 kişinin bulunduğunu tahmin ediyor. Çoğunluğunu İngiltere’ye geçmek isteyen sığınmacıların oluşturduğu kampın tamamen boşaltılmasının yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyor. İlk günde 3 bin kişinin diğer merkezlere gönderilmesi planlanıyor. Bunun için yaklaşık 60 otobüs hazırlandığı belirtildi. “Cangıl” olarak adlandırılan kampın boşatılması için yaklaşık bin 250 polis memuru görev yapıyor.

Mültecilere kampın boşaltılacağına dair bilgi verilmesine rağmen, pazar gecesi sığınmacılarla polis arasında çatışmalar yaşandı. Kampta bir gece önce de çatışma çıkmıştı. Çok sayıda mültecinin polise taş atması üzerine emniyet güçleri göz yaşartıcı bomba ile karşılık verdi. Pas-de-Calais Valisi Fabienne Buccio, mültecilerin yeterince yer olmadığını düşündüğünü, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Buccio, yaklaşık 7 bin 500 mülteci için yer bulunduğunu kaydetti. Mültecilere çağrıda bulunan Buccio, insanların gönüllü olarak yeni oluşturulan göç merkezine giderek, kayıt yaptırmasını istedi. Burada mültecilerin Fransa’nın iki bölgesi arasında seçim yapabileceğini belirten Buccio, “Bu insanları kabul edeceğiz” dedi.

Calais'de dün gece mülteciler ile emniyet görevlileri arasında çatışma çıktı.

Calais’de dün gece mülteciler ile emniyet görevlileri arasında çatışma çıktı.

Buccio, Fransa devletinin, insani koşullarda barınma olanaklarının sağlanması için sığınma başvurusunda bulunulması gerektiğini defalarca tekrarladığını, sığınma başvurusu kabul edilmeyenlerin de sınır dışı edileceğini ifade etti.

İngiltere hayali

Kamptaki mültecilerin çoğunu Afganistan, Sudan ve Eritre’den gelenler oluşturuyor. Mültecilerin çoğu İngiltere’ye gitmeyi hayal ediyor. Fransa Göç Dairesi’nden Didier Leschi “Bu insanların bazılarını başka bir yere yerleştirilmeyi kabullenmeleri ve İngiltere hayalinden vazgeçmeleri için ikna etmemiz gerekiyor” dedi.

Vali Buccio ise artık mültecilerin çoğunun farklı düşündüğünü, zira Manş Denizi’ndeki durumun geçen yıllarda değiştiğini belirtti. Buccio, “İngiltere sınırı kapalı. Birleşik Krallık’a geçmeye çalışmak çok tehlikeli, bazı sığınmacılar bunu hayatlarıyla ödedi” dedi. 2015 yılından beri bölgede 33 sığınmacı hayatını kaybetti. Bu mültecilerin bir kamyonun üzerinde İngiltere’ye geçmeye çalışırken veya kampta sığınmacılar arasında çıkan çatışmalarda yaşamını yitirdiği belirtildi.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/ AFP, JD/BK

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR