‘Cami-Cemevi projesinin siyasi ayağı incelenecek mi?’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçtiğimiz senelerde gündeme getirildiğinde Alevi örgütlerinin sert reaksiyonuyla karşılaşan Cami-Cemevi projesinin bir FETÖ projesi olduğunun ortaya çıktığını belirten CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, konuyu meclis gündemine taşıdı. Çamak verdiği sual önergesinde “Bu karanlık projenin tüm hatları ile aydınlatılması gerekiyor” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, yakın geçmişte tartışmalara kapı aralayan Cami-Cemevi projesiyle alakalı son vaziyeti ve bu projeyle alakalı iddiaları meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, geçtiğimiz senelerde gündeme getirildiğinde Alevi örgütlerinin sert reaksiyonuyla karşılaşan Cami-Cemevi projesinin, bir FETÖ projesi olduğunun ortaya çıktığını belirterek “Bu karanlık projenin tüm hatları ile aydınlatılması gerekiyor” diye konuştu. Çamak, Adalet Bakanı Bozdağ’a cevaplaması için verdiği önergede, “Bu projenin politik ayağıyla alakalı de ihtiyaç duyulan hassasiyeti gösterip bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

“YAPAY BİR PROJEDİR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Çamak, “Ankara Tuzluçayır’da gerçekleştirilmek istenen Cami-Cemevi projesi Alevi-Bektaşi müesseselerinin ısrarla itiraz ettiği, Alevi asimilasyonunu amaçlayan ve FETÖ tarafından finanse edilen yapay bir projeydi” dedi.

Bu yapay projenin, AKP hükümetlerince başlatılan ‘Alevi Açılımının” bir parçası olarak görüldüğünü kaydeden Çamak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük bir toplumsal gerilimi barındıran son derece tehlikeli olan bu projenin uygulamaya geçmesi için 8 Eylül 2013’te dönemin meclis başkanı ve hükümet yetkilileriyle birlikte temel atma merasimi gerçekleştirildi. Bu paralel projeye direnerek protesto eden Tuzluçayırlılar coplandı, gazlandı ve darp edilerek bastırılmaya çalışıldı. O günlerde bu projeyi parasal ve içsel olarak destekleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, projeye itiraz edenleri terörist olarak itham etti. Neticede FETÖ’nün mimarlığında gerçekleştirilen bu proje, Tuzluçayır’da bulunan bölge halkından yoğun reaksiyon aldı.” 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR