Can: TV10’un kapatılması Alevilerin yok sayılması demektir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PİRHA-OHAL kapsamında kapatılan TV 10 çalışanlarının başlattığı Cumartesi eyleminin 16.haftasında konuşan 78’liler Vakfı Sözcüsü Celalettin Can, “Özgür basın kuruluşları kapatıldı ki gerçekler karartılsın,TV 10’un kapatılması Alevilerin yok sayılması anlamına gelmektedir” dedi

OHAL kapsamında KHK ile kapatılan TV 10 çalışanlarının başlattığı Cumartesi eyleminin bu hafta 16. sı yapıldı. Galatasaray meydanında toplanan yurttaşlar “Alevilerin sesi TV 10 susturulamaz”, “Özgür basın susturulamaz” pankartı açarak sık sık “Alevilerin sesi susturulamaz” sloganı attı. Yapılan eyleme TV 10 çalışanları, 78’liler Vakfı, Güvenç Abdal ocağı pirlerinden Sefa Öztürk, Cumartesi anneleri, Barış için kadın girişiminden Nimet Tanrıkulu, HDP İstanbul il yönetimi Anadolu Erenler cemevi başkanı Ali Çifçi, Askeri darbelerin asker muhalifleri derneği ( Adam-Der)  başkanı Kudret Ünal, Baba Mansur ocağı pirlerinden Mahir Şahin ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“‘MIŞ’ GİBİ YAPIP, YOK SAYIYORLAR”

Açılış konuşmasını yapan TV 10 Editör programı yapımcı Medine Meral, “Haktan ve hakikatten yana olan Aleviler yaşamlarını bu gerçeklik üzerinden sürdürüp, TV 10 da kendilerini ifade ediyor ve taleplerini de dile getiriyorlardı. Bu taleplere karşı ise, hükümetler değişmiş olsa da, verilen cevaplar hep aynı idi. Öğrenilen geçmiş zaman eklerini kıskandıran hükümetler, Alevilere sorunlarını dinliyormuş gibi, hatta anlıyormuş gibi ve daha ileri giderek çözüyormuş gibi davrandılar.  Kendilerini var etme mücadelesi veren Aleviler, seslerini duyurdukları sınırlı yayın kuruluşlarından biri olan TV10’da İnsan hakları evrensel bildirgesinin 19.maddesine göre, “Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğü hakkı vardır” kapsamında düşüncelerini ve çözüm önerilerini konuşuyorlardı. Bu toprakların özneleri olan Aleviler, tüm sorunları için her zaman çözüm ve uzlaşıdan yanadırlar” dedi.

“TV10’UN KAPATILMASI ALEVİLERİN YOK SAYILMASI DEMEKTİR”

15 Temmuz darbe girişimine değinen 78’liler Vakfı Sözcüsü Celalettin Can da, “15 Temmuz darbe girişimi 16 Temmuz’da bertaraf edilmesine rağmen tehlike devam ediyormuş gibi toplumsal algı yaratılmaya çalışıldı. Asıl darbe 20 Temmuz OHAL ilanıyla oldu. O günden bu yana toplumda ciddi operasyonlarla toplum düzeni devlet düzeni değiştirilmeye çalışılıyor.Özgür basın kuruluşları kapatıldı ki gerçekler karartılsın, yalanın üzerine yeni bir düzen inşa etsinler” diyen Can, “TV 10’un kapatılması Alevilerin yok sayılması anlamına gelmektedir” dedi

“ALEVİLERİN CEMLERİNDEN Mİ KORKUYORSUNUZ?”

Zalime karşı her zaman Hüseyni duruşu göstererek mazlumun yanında yer aldıkları söyleyen, Güvenç Abdal ocağı pirlerinden Sefa Öztürk, “İnsanlara zulüm bitsin. İnsanlar horlanmasın, aşağılanmasın. Doğadaki bütün canlılar eşit, kardeşçe ve özgürce yaşasın. Bu talep dünyanın en mazlum talebidir. Fakat böyle bir talebe düşmanlık böyle bir talebe zulüm nasıl olur. Önce sorgulanması gereken budur. Bu ülkede milyonlarca Alevi RTÜK’e vergi ödüyor. Ama kumandayı elimize aldığımızda bakıyoruz savaş çığırtkanlığı yapanlar insanları kutuplaştıran üç maymunu oynayan bir sürü kanal” var ifadelerinde bulundu. Öztürk, “Ama bir tane Alevi kanalı bulamıyoruz. Buradan yetkililere soruyoruz. Alevilerin cemlerinden, duaz-ı imamlarından, gülbenglerinden, deyişlerinden mi korkuyorsunuz. Bunun için mi Alevilerin sesi soluğu olan TV 10’ u kapatıyorsunuz” diyen Öztürk “Yetkililerin aldığı bu kararı tekrar gözden geçirmesini ve TV 10’nun yeniden izleyicisiyle buluşturulmasını istiyoruz” dedi.

HABERİN VİDEOSU

Mustafa Yüksel-İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR